България вече не е сред най-големите износители на ски в ЕС
Общото производство и износ в Европейския съюз се увеличава, но балканската държава изпадна от топ 3 на най-големите в този сектор
След като няколко поредни години беше на челни позиции в производството и износа на ски и сноуборд оборудване в Европейския съюз, през 2022 г. България изпадна от топ 3 на най-големите в този сектор. Това показват данните на статистическата служба Евростат, която традиционно ги публикува в началото на всяка година.
Общо през отчетната година страните от Блока са произвели 4.8 милиона чифта ски и сноуборд, което е увеличение с 37% в сравнение с 2021 г.
През 2020 г. България беше вторият най-голям износител cpeд дъpжaвитe, ĸoитo eĸcпopтиpaт oбopyдвaнe зa любитeлитe нa тeзи зимни cпopтoвe. Пред нас тогава беше само Австрия. През 2021 г. България падна до трето място след Австрия и Франция, с производство на 630 800 чифта ски и сноуборд, близо 11% от пазара.
Най-големият производител на ски оборудване в България е "Амер спортс". Компанията е създадена още през 70-те години на миналия век, базирана е в гр. Чепеларе и произвежда марките Atomic и Salomon.
И тази година (2022) първото място е гарантирано за Австрия, която през разглеждания период е изнесла почти половината от всички артикули от Блока (1.2 милиона; 47%). Франция е продала навън 0.4 милиона чифта ски и сноубордове, а третото място вече се заема от Италия (0.3 милиона).
Австрия е и най-големият вносител на този вид зимно оборудване с 0.7 млн. продажби навън, вторият и третият са съответно Германия и Франция (и двете с по 0.3 милиона).
По отношение на износа за страни извън ЕС, около две пети са отишли в Съединените щати (1.1 милиона, или 42% от общия износ на ски и сноуборд извън ЕС), следвани от Канада (0.4 милиона, 16%) и Китай (0.3 милиона, 13%).
Вносът от страни извън ЕС е с произход основно от Китай (0.6 милиона; 34%), Украйна (0.6 милиона; 31%) и Япония (0.2 милиона; 13%).
Ски дейностите бяха сериозно засегнати от пандемията, но благодарение на това скорошно увеличение производството през 2022 г. надхвърли нивото преди Covid, допълва „Евростат“.