„Много голям потенциал“: Българите инвестират рисково, но дългосрочно
Уникредит Булбанк включи 12 взаимни фонда за инвестиции през мобилното си приложение
Българският пазар на взаимни фондове и инвестиционни услуги е все още много неразвит, което в същото време си има своите предимства за пионерите, които са на него. Това обясняват от Уникредит Булбанк, които именно се смятат за едни от пионерите в областта в България.
На българския пазар едва 5% от активите на населението са на финансовите пазари, а депозитите заемат 73% в българския портфейл. За сравнение в Европейския съюз делът е 36% за финансови пазари срещу 31% за депозити. Това показва, че сравнително малка част от българите инвестират в акции и облигации, но по данни на Уникредит Булбанк профилът им е рисков – обикновено в акции – и с дългосрочен характер от над 5 години. Българите стават и все по-добре осведомени, а нивото им на познания – по-високо.
Виждаме много голям потенциал. Когато няма създаден пазар, е по-трудно, защото си пионер“, заяви Борислав Генов, главен директор „Банкиране на дребно“ и член на УС на Уникредит Булбанк.
От декември миналата година банката предлага инвестиции във фондове на едни от най-известните асет мениджъри в света като JP Morgan, Fidelity, BlackRock, а от скоро и Rockefeller – „Шампионската лига в областта на инвестициите“.
Това се случва със специално създадения инструмент onemarkets Fund, който международната UniCredit интегрира едновременно на всичките пазари, на които оперира.
България е много малък пазар, но с тази колаборация като част от голяма финансова група даваме шанс“, посочва изпълнителният директор на Уникредит Булбанк Цветанка Минчева.
Тя обясни, че банковата група поставя изисквания към асет мениджърите да отговорят на определено качество, за което отговаря специализиран отдел в Милано.
Година по-късно Уникредит Булбанк представи изцяло нова функционалност на мобилното си банкиране, с която клиентите ѝ може да откриват инвестиционни планове изцяло от там. От интегрирането ѝ в мобилното приложение в петък до вторник сутрин по този начин са направени нови 1700 плана без никаква реклама от страна на банката. Инвестиционната възможност обаче е поставена на видно място в апликацията, използвана активно от около 700 хиляди българи. От банката обясняват, че по този начин дава на хора от най-различни населени места достъп до глобални инвестиционни продукти.
За изминалата година нвестирани в onemarkets Fund вече са 180 млн. лв. от около 15 000 клиента и „растат с всеки изминал ден“. 80% от клиентите избират да правят това чрез малки регулярни вноски всеки месец.
Средно всеки инвеститор има по 2.5 плана, което показва, че „веднъж направиш ли го, продължаваш да го ползваш за спестяване и инвестиции“. Средният размер на инвестиция достига 84 лв., като през годините той расте.
Минималният размер за инвестицията е 20 евро. Входната такса се равнява на първоначалната вноска, като до края на годината промоционално тя е нула. Такса за изход няма. Събира се и годишна такса за обслужване в размер на 2.4%, която се удържа автоматично.
Доходността зависи от конкретния инвестиционен фонд – от акции, облигации, смесен, по-рисков или по-безрисков.
Според експертите на УниКредит Булбанк при регулярни инвестиции с малки суми, се наблюдава акумулиращ ефект във времето, намалява се рискът от временни негативни движения на пазара, има диверсификация, самодисциплина на спестяване, няма необходимост от задълбочени познания и има по-голяма достъпност за клиентите.
Юлиан Влахов, директор „Продукти и услуги" в Уникредит Булбанк обясни, че при т. нар. златно правило е добре около 10-20% от дохода да се инвестира – „нещо, което да заделяш за в бъдеще“. Той допълва, че е най-добре това да се случва регулярно и автоматично, като по този начин инвеститорите се предпазват от волатилността и рисковете на пазара.
По изчисления на Уникредит Булбанк според средния профил на инвеститора през банката човек инвестира на финансовите пазари около 3% от дохода си, но към него често се наблюдават и други инвестиции като застраховка Живот. Впечатление прави също така, че хората с по-висок доход, инвестират по-малък дял, т.е. „има накъде да се работи“. Средната възраст на инвеститора е 40-55 години.
Най-често инвестицията е дългосрочна – с цел образование на децата, като може да се открие на непълнолетен и да се отключи при пълнолетието му. Други цели включват за пенсия, кола, ремонт, годишна почивка или дори за погасяване на задължения като ипотечен заем. Средният инвестиционен хоризонт е от 5 години и 3 месеца. Малко над половината от инвеститорите са от големите градове, като любопитен факт е, че на останалите местоживеенето им е в малко населено място.