Българската Dronamics преминава към синтетично гориво
Решението на логистичния стартъп да се откаже от изкопаемите горива го приближава към визията му за устойчивост
Българската компания Dronamics обяви, че ще използва синтетично гориво за своите летателни апарати. С такова ще я снабдява Zero Petroleum. А ходът приближава логистичният стартъп към визията му за устойчивост. От съобщението става ясно, че засега партньорството предвижда тестване на синтетичното гориво с потенциал то да бъде използвано и при въвеждането на дроновете в търговска експлоатация. А такава предстои до няколко месеца.
Припомняме, че този май Dronamics стана първата компания, получила лиценз за извършване на товарни полети с автономни дронове в държавите от Европейския съюз. Очаква се стартъпът да започне да обслужва търговски маршрути през първите месеци на 2023 г.
Като цяло новините за Dronamics са обещаващи в последно време. Преди по-малко от месец стартъпът на братята Свилен и Константин Рангелови обяви, че за направата на своите превозни средства ще си партнира с Cotesa – европейски производител на компоненти за аерокосмически и автомобилни компании. В момента компанията работи и с консорциум в Обединеното кралство за изграждане на мрежа от дронове за медицински доставки към NHS Scotland.
Устойчива визия
Визията за устойчиво и екологично бъдеще е част от плановете на Dronamics, която цели да революционизира товарните превози. Компанията, която ще предлага бързи доставки на стоки, поръчани през платформи за е-търговия, нетрайни хранителни продукти и медицински консумативи, е амбицирана да прави това с минимален и дори нулев въглероден отпечатък.
Продуктът на Zero Petroleum кореспондира с устойчивата визия на Dronamics и от гледна точка на собствения производствен процес. Синтетичният продукт е директен заместител на съществуващото гориво, базирано на изкопаеми горива. Компанията обещава „същата производителност и обхват като съществуващите продукти“.
То се произвежда чрез извличане на водород от вода и улавяне на въглерод от атмосферния CO2 – процес, който е напълно устойчив при използване на възобновяеми енергийни източници, като вятър или слънце. Когато се изгори, синтетичният продукт отделя точно същото количество въглерод, каквото се използва при производството му, създавайки напълно кръгов процес, обясняват от Zero Petroleum.
Използването на Zero Petroleum горива, вместо изкопаеми или дори биогорива, е от ключово значение за дългосрочните планове за устойчивост на компанията. Според изследване транспортирането на товари с помощта на керосиново гориво произвежда 755 г CO2 емисии на тон-км. За разлика от тях, летателните апарати на Dronamics, управлявани със синтетично гориво, ще работят в изцяло въглеродно неутрален процес, обещава от там.