Бавните и зле организирани мерки водят българските търговци към фалит
От Българската ритейл асоциация се оплакват, че подкрепата за бизнеса идва с месеци закъснение
Държавата трябва веднага да започне да изплаща предвидените бюджетни помощи, заедно с тези по европейски проекти, за да подпомогне секторите, защото бизнесът вече няма никакви резерви. За това призова Рая Попова, председател на Българската ритейл асоциация (БРА) в интервю за БНР.
„Мерките са ненавременни и лошо описани. Връщат се постоянно документи, а помощите се изплащат с почти двумесечно закъснение“, коментира тя, подчертавайки, че от началото на първия локдаун до сега отчитат 15% фалити, а предстоят и още.
Според Попова държавата не е опростила или отложила дължимите данъци, такси и осигуровки, а дори и такса смет, при положение, че обектите са били затворени и не са генерирали отпадъци.
Тя подчерта, че трето затваряне означава, че секторът ще претърпи огромни загуби. Един от проблемите пред търговците на дребно, е че не могат да реализират стоката си, имайки предвид затварянето на моловете и големите магазини. Нереализирането води не само до липсата на печалба за самите търговци, но и до задължения към доставчици, към наемодатели на търговски обекти, както и към наети служители.
Попова обясни, че при сегашните мерки се наблюдава нелоялна конкуренция и от Асоциацията са на мнение, че пълен локдаун за всички сектори, какъвто беше в началото на пандемията, е по-добрият вариант.
Председателят на БРА заяви, че с големи усилия са договорени зелени коридори за ваксинация на служителите на търговците на дребно. Според Асоциацията тези служители също работят на първа линия и трябва да се ваксинират приоритетно.