Българският бизнес е сред най-песимистичните в Европа
Едва 23% от анкетираните фирми очакват увеличение на инвестициите догодина, а почти всички се притесняват за цените на енергията
Българските фирми са сред най-песимистичните в Европа относно очакванията си за следващата година. Това показват резултатите от европейското икономическо проучване, изготвено от европейските търговски камари. От очакванията за приходи от продажби догодина до прогнозите за заетост и инвестиции бизнесът в България е сред най-черногледите в Европа относно бъдещето си.
Според проучването близо 1/3 от анкетираните в България фирми очакват спад на приходите от продажби в страната и чужбина, а само 23% прогнозират увеличение. За сравнение, преди пандемията близо половината от фирмите очакваха ръст на постъпленията, а едва 11% - спад.
Най-тревожни от всички показатели на България са данните за инвестициите, планирани от компаниите, посочи председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов. Според проучването едва 23% от анкетираните фирми очакват увеличение на инвестициите догодина, при 34% за 2021 г. и 46% за 2020 г. По този показател България, Чехия и Литва са в групата на най-песимистично настроените държави.
В анкетата се отчита плахо увеличение на положителните очакванията за бизнес климата в България, като по изключение по този показател страната ни не е в последната тройка държави за Европа, а е на 12-о място.
Кои са причините за тревога
Най-голямото предизвикателство за бизнеса през 2022 г. за българските компании ще бъде цените на енергията и суровините. Близо 80% от анкетираните са посочили това като основно притеснение, което е почти двоен процент спрямо данните от година по-рано.
По думите на председателя на БТПП Цветан Симеонов тези резултати не са случайни, защото
всеки поглед към пазара, показва, че в някои сектори в пъти има увеличение на цените на суровините, растат и енергийните цени“.
Бизнесът в лицето на БТПП и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) излязоха с обща позиция, че в България за цените на природния газ не се прави достатъчно и независимо от обявеното на 4 ноември намаление на цената на природния газ, продължават да са валидни критиките към ръководството на „Булгаргаз“ ЕАД. Затова от двете организации настояват за търсене на отговорност от лицата, ангажирани с провеждането на държавната политика в енергийния сектор - на ниво министерство и ръководства на държавните енергийни дружества. Припомняме, че тази седмица служебната власт промени състава на ръководството на Българския енергиен холдинг, под чиято шапка на практика е цялата енергетика. Така правителството се опитва да отговори на исканията на бизнеса, но промяната все още не е официално вписана в Търговския регистър.
На второ място по тревожност през следващата година българските фирми поставят проблема с липсата на работна ръка - 58% от анкетираните, при 42% за 2021 г. Липсата на квалифицирана работна ръка е сред основните проблеми от години, а
съпоставимостта на данните от 2020 г. и тези за 2022 г. показва, че не е сработила добре системата за професионално обучение и образование“, коментира Симеонов.
Притесненията в компаниите за разходите на труд също нарастват за 2022 г., като според председателя на БТПП
независимо от увеличаващата се безработица и най-вече заради липсата на квалифицирана работна ръка, заплатите се увеличават, а работодателите и предприятията не получават съответната възвръщаемост за повишените разходи за труд“.