Българският предприемач с „бронираните“ чаши
Джулиан Вайзе опитва да възроди стъкларството в страната, използвайки иновативен подход
Разхождайки се по улицата на занаятите във Велико Търново, всеки може да стане свидетел на красотата, която сътворяват с ръцете си стъкларите. Интересът към занаята, който превръща гореща, течна маса в изящни стъклени изделия, в последните години обаче не е голям. С нелеката задача да вдъхне живот на стъклото по модерен начин се заема Джулиан Вайзе, създателят на A Hundred Glasses, или „бронираните“ чаши, както самият той ги нарича.
Да вградиш куршум в чаша за уиски
Идеята за вграждане на куршум в чаша за уиски се ражда в разговор между Джулиан и дядо му, който е бивш полицай и любител на уиски. Процесът по реализация на идеята отнема доста време и стотици неуспешни опити, докато накрая не успяват той и екипът му от двама стъклари да направят привидно невъзможното – чаша, спряла 308-калибров куршум.
„След всички неуспешни опити научихме, че високото качество се постига единствено когато обработваме ръчно всяка чаша, използваме безоловни куршум и накрая тестваме всяка една чаша“, разказва Вайзе пред Economic.bg.
Нарекохме ги „бронирани“ заради куршума, който вграждаме в тях. Нашето търпение трябваше да бъде бронирано, за да стигнем до първата успешна чаша, защото ни костваше буквално стотици чаши, за да намерим какъв е начинът, идеалната температура, горелките, инструментите.“
След успешното вграждане на куршум в стъклена чаша, екипът му решава да направи същото и с фигурка под формата на сърце, както и с истинска топка за голф, а до края на годината се очакват и още нови дизайни.
От занаятчийство до международен бизнес
Занаятите в семейството на Джулиан Вайзе са на почит, тъй като неговият прадядо се е занимавал с обработката на мед. Затова и преди да се захване със стъкларството, Джулиан решава да опита изработка на медни съдове. За целта посещава занаятчийската улица във Велико Търново, където разговаря с хора от занаята, които му разказват колко малък е интересът към техния труд. Поради редица причини до изработка на медни съдове не се стига, но Вайзе не се отказва от „бронираните“ чаши, които се изработват в цех в София.
Той завършва международен бизнес и успоредно със стъкларството работи и по специалността си.
Изработваме чашите съвместно с двама стъклари. Те ми съдействаха със знанието и без тях нямаше това да се случи. И те повярваха в проекта. Преди да ги намеря, обиколих почти цяла България и всички стъклари ми казваха, че това е невъзможно и няма да стане“, казва Джулиан.
„Доста ме мотивираха думите на останалите стъклари, които казваха, че изработването на нещо подобно е невъзможно. В момента, в който ми казаха, че е невъзможно, аз бях сигурен че ще го направим и че ще се случи в България.“
Първата успешна чаша вижда бял свят преди година и половина. Но преди нея е имало 9 месеца неуспешни опити и огромни инвестиции. Подобен тип чаши за първи път се изработват в България, а вече се изнасят и за чужбина през популярна платформа за продажба, но за момента международния интерес не е голям.
Да, младите хора могат да развиват бизнес в България,
казва Джулиан Вайзе, но при условие, че имат желание, постоянство и не се отказват при малките трудности, които представляват административните органи и бюрокрацията в България.