Българският туризъм ще работи „ден за ден“ това лято
Браншът се оплаква от действията на властта досега, а войната в Украйна се оказва по-лоша от COVID пандемията
Днес официално ще бъде открит летният сезон в България. Но лято 2022 се очертава като поредното тежко за българския морски туризъм. Въпреки отпадането на всички ограничения, свързани с пандемията от COVID, отворените граници и липсата на забрани за масови мероприятия, туристическият бранш в страната е на мнение, че ще се работи „ден за ден“.
Денят се познава от сутринта. Сега сме сутринта, положението не е добре“, каза за Economic.bg Веселин Налбантов, собственик на хотел в Слънчев бряг и член на българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). "Хората се страхуват повече от войната, отколкото от COVID. Миналата година по това време бях 80% пълен, сега няма и 15%", споделя Налбантов.
Той оценява изминалия летен сезон като добър за неговия хотел, но е песимистично настроен за настоящото лято, тъй като всичко ще се случва ден за ден и вероятно ще се разчита на “last minute” резервации.
Епизодични и във възможно най-късния момент са резервациите по Черноморието и според Обединение "Бъдеще за туризма". "Това е практика, която се появи по време на COVID обстановката и явно ще се запази като тенденция. Last minute офертите спасяват положението, но в краткосрочен план. Ако гледаме устойчиво и дългосрочно, то трябва да се промени тази практика, защото тя е вредна не само за бизнеса, но най-вече за клиента – няма планиране в семейните отпуски, няма планиране в дестинацията, няма възможност да се възползват от програмата „Ранни записвания“, която води до най-ниска цена за висок клас настаняване и всъщност удря семейния бюджет".
Сезон, в който нищо няма да бъде ясно до последната минута, очаква и Николай Данаилов от Сдружение „Туризъм“. „Да Ви кажа честно единственото, което се знае в последните 5 години, е, че нищо не се знае. Докато браншът се чувстваше безкрайно умен, аналитичен и силен, се оказа, че има действия и неща, които трудно могат да се прогнозират“, казва Данаилов.
Според него всичко може да се промени за 24 часа. Към днешна дата можем със сигурност да кажем единствено, че има много сериозно задвижване на вътрешните обиколни екскурзии. „Туроператорите и превозвачите, които организират обиколни екскурзии, определено поемат глътка въздух. В момента не може да намерите свободен автобус за обиколна екскурзия София – Търново – Несебър – София“, споделя Данаилов.
Всичко останало е ден за ден, смята той.
Вътрешният туризъм е добър дял от резервациите през годината и няма нищо лошо в това. Българина е добър турист. Но трябва да се отчете, че голяма част от българския пазар прави дълъг уикенд или престой от 2-3 нощи, което за ресорт хотелите това ще доведе до проблем с максималната възможна запълняемост, смятат от Обединение "Бъдеще за туризма".
"Тоест ще има слаби дни през седмицата и то в силен сезон. Освен това вътрешният пазар е традиционно насочен в южното Черноморие и ще видим отново една позната картина от силен сезон на юг от Бургас и трудно оцеляващи хотели на север от Бургас. Причината е липсата на основни пазари, като Русия и Украйна, както и намалелите резервации от останалите пазари", уточняват от организацията.
Летният туристически сезон трета поредна година не може да си поеме въздух.
Около това мнение се обединяват експерти в бранша, като уточняват, че очакванията им за силен и успешен сезон са били помрачени от войната в Украйна. Туроператори дори алармират за вълна от анулиране на резервации след началото на военните действия.
За съжаление управляващите не можаха да вземат адекватни решения спрямо бизнеса с връхлетялата ни украинска криза, смятат от Обединение "Бъдеще за Туризма".
Да, хората бяха настанени, но на места, които месец по-късно трябваше да бъдат готови за стартиращ летен туристически сезон. Това доведе до отмяна на резервации от чужди оператори и за намаляване на броя на пристигащите чуждестранни туристи. До това доведе и лошата реклама, че сме гранична на войната държава, възможността да се покажат мини на плажа и продължителната политика за изискване на COVID сертификати – до 1 май, когато вече туристите трябваше да пристигат, а съседните конкурентни държави вече го бяха премахнали. В периода на резервиране България беше представена в лоша светлина. Сега, в периода на настаняване, ще се спасява каквото и както е възможно. Обикновено това става с по-ниски цени, което не е добре за бизнеса, уточняват от организацията.
След избухването на войната имаше вълна от анулиране на резервации както за летния сезон, така и по отношение на културния туризъм. Чартърните програми по морето ще стартират по-късно, което автоматично означава скъсяване на сезона. По отношение на културния туризъм, изпуснахме най-важните за този сегмент месеци, които са април и май“, споделя Даниела Стоева, основател на „Тандем травел“ и член на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти в България (АБТТА).
Въпреки това в началото на месец юни е започнало леко раздвижване на пазара. „Като че ли клиентите са се настроили, че най-вероятно конфликтът ще бъде по-тих“, казва още тя, но уточнява, че това успокоение и нови резервации по никакъв начин няма да компенсират първоначалните очаквания на бранша.
Генерално се очакваше Сезон 2022 да бъде по-добър от изминалата година, като се има предвид, че тогава той достигна някъде около 70% от нивото през 2019 г. Въпреки песимистичната прогноза туроператорът е на мнение, че все пак е малко вероятно да се падне под нивата от Лято 2021.
Не вярвам този сезон да бъде под нивото от 2021 г., но вероятно на същото. Защото сега нямаме пазари като Украйна и Русия, но се завърна пазар Великобритания, който през изминалата година напълно отсъстваше“, уточнява Стоева.
Не всичко е загубено
Единствено Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма е на мнение, че войната в Украйна е помогнала за по-силен сезон в България. Въпреки „пълните магистрали“ и „напълнените летища“, както самият той ги определи, според него не е възможно тази година да компенсира загубите от миналите две. „Тази година ще стигнем на ниво около 85-90% от нивата на 2018 – 2019 г., но няма да ги надминем. Очакваме чуждестранните туристи, които ще посетят страната ни за цялата година, да надхвърлят 9 млн. души, при 12.5 милиона през 2019 г.“, пресмята Драганов.
Кадрите в сектора
Липсата на работна ръка е другият голям проблем, пред който е изправен туристическият бранш в страната. Дори украинските граждани едва ли ще подобрят ситуацията. Що се отнася до програмата, по която се отпускат по 15 лв. на украински гражданин за тяхното задържане в хотелите, се оказва, че тя не представлява интерес за големите хотели, а по-скоро за онези, в които почти няма резервации, смятат от бранша.
500 хотела са заявили интерес към тази помощ. В България има около 17 200 места за настаняване“, казаха от Института за анализи и оценки в туризма.
Според Румен Драганов голяма част от гражданите на Украйна са дошли на екскурзия в страната ни. „Украинците, които са от Западната част, където не са видели бомба, дойдоха тук да ядат, пият, живеят. Стана така, че хотелиерите заявиха, че не искат хора, които идват на почивка, а такива, които търсят работа и искат да оцелеят. Тези, които останаха на работа, са около 4000 души. На фона на 200 000, които първоначално дойдоха“, уточнява той.
Междувременно стана ясно че започва работа по съкращаване на сроковете за обработка на документите за достъп до пазара на труда на чужденци по процедурата за сезонна заетост. След 2025 г. пък се предвижда да започне издаването на електронни визи в шенгенската общност, става ясно от договорка между представители на институциите, част от междуведомствена работна група „Оптимизация на визовите режими“ към Министерство на туризма.
За съкращаване на сроковете и облекчаване на процедурата, остава да се коментира на институционално ниво законодателна промяна относно възможността Агенцията по заетостта да бъде изключена от процеса за издаване на разрешителни, към които агенцията законово няма специфично отношение.
С цел по-бързо издаване на документи вече е инсталиран външен портал за електронни консулски услуги в сръбските градове Ниш и Белград, който е във финален етап на тестване, стана ясно по време на заседанието на работната група, което се проведе вчера. За да се увеличи входящият туристопоток се подписват споразумения за ползването на външен доставчик на услуги и оптимизиране дейностите на консулските служби.
В работната група участват представители на Министерството на туризма, Министерство на външните работи, Министерство на вътрешните работи, Държавна агенция ”Национална сигурност”, Министерство на труда и социалната политика – Агенция по заетостта.