Бърз отскок за стартиращ бизнес
CleanTech България и 3DBGPRINT помагат на начинаещи предприемачи да намерят верния път към пазара
Всяко начало е трудно, особено когато е свързано с развитието на бизнес. Ще представим една нова технология - 3D принтирането, която може да е в помощ на стартиращите компании, когато те имат нужда да се изработи прототип.
От нулата
“Младите хора в България имат идеи за бизнес, които са най-вече в сферата на дигиталните услуги и информационните технологии, изкуствен интелект и дронове. Те търсят области, които светът тепърва ще развива с голямо ускорение. Част от тези предприемачи са завършили в чужбина и са се завърнали с цел да създадат собствен бизнес. Те са поколението, което с ентусиазъм дава тласък на Индустрия 4.0, но са хора, които обикновено не притежават нужното финансиране, за да доведат нещата до желаната от тях пазарна реализация“, разказва Йордан Ангелов, собственик и управляващ на 3DBGPRINT. Както името на компанията показва, тя е специализирана в 3D принтиране. Нейният екип има готовност да помага на стартиращия у нас бизнес в най-трудната фаза - изработването на прототип. Правят това в партньорство с CleanTech България - акселератор за зелен бизнес и иновации в сферата на енергията, кръговата икономика и градовете на бъдещето.
Дефицит
Ето още какво по наблюдения на Йордан Ангелов липсва на стартиращите предприемачи: Най-често не им достигат познания в сферата на маркетинга и не знаят как да популяризират и как да продават своя продукт или услуга. Затова много от добрите идеи остават нереализирани. Направата на прототип и възможността потенциалните клиенти сами да го тестват дава шанс на стартиращия бизнес за пробив на пазара. Добре е в екипа да привлекат хора с познания по маркетинг и реклама. Вариант е, след като продуктът е готов, да намерят пари за рекламна кампания. Компанията може да стане част от асоциация или мрежа, за да ползват техни експерти и канали за навлизане на пазара. Препоръчително е да преминат през акселераторска програма, за да преодолеят дефицитите, които им пречат да са по-бързи в самата разработка, но и в намирането на клиенти. Може да си присъединят към клъстер, който да им даде нужното “гориво” в развитието.
Доверие
Проблем за развитието на един стартъп е, когато предприемачите не смеят да поемат подадената им в определени моменти ръка. Често стартиращият бизнес се бои от привличането на дялово финансиране, този страх показва липса на доверие. А доверието се гради от хората, но и от институциите, от цялата обществена, правна и бизнес среда. Ако даден стартъп няма силата и финансовите възможности да се развие сам, трябва да намери външна подкрепа за това. Влизането в акселераторска програма означава да получат менторска помощ и достъп до обучения в сфери, в които нямат знания. Често менторите ги провокират да мислят нестандартно, да погледнат от друг ъгъл на идеята си и да подходят по начин, какъвто в началото дори не са подозирали, посочва още Йордан Ангелов.
Трамплин
Организации като CleanTech България са полезни в развитието на предприемачите и на техните идеи, но и на цялостната бизнес среда. Те са фактор, който съдейства на пазара да останат хора, които имат потенциала да правят бизнес. CleanTech България подкрепя иноватори, осигурява финансиране на стартиращи предприятия в областта на индустрията и зеления бизнес, околната среда, науката и образованието. Работи с водещи партньори и организации в страната и чужбина, асоциации, бизнес мрежи, университети и държавни институции. СlеаnТесh Бългapия e oфициaлeн пapтньop нa EIT Сlіmаtе-КІС, EIT Manufacturing и EIT Food - нaй-гoлeмите пyбличнo-чacтни пapтньopcтвa нa EC в cфepaтa нa ĸлимaтa, ycтoйчивото производство и храните. Затова и организацията става трамплин за стартъпи с иновативни идеи, но и с хъс на екипа им да ги развие и предложи и на външни пазари.
Ръка за ръка
3DBGPRINT предпочита да работи със стартиращия бизнес чрез посредничеството на CleanTech България, както и на други акселератори от нашата страна, Швейцария и Нидерландия, тъй като те правят селекцията на компаниите с потенциал.
Когато младите фирми получат знания и сила от акселератор или инвестиционен фонд и имат подкрепата на опитна компания като 3DBGPRINT, те са в състояние да направят постижения, каквито без подобно съдействие не биха могли да имат, и да влязат на пазари, на които сами трудно биха проникнали.
Технология с ускорено развитие
-3D принтирането е изгоден вариант да се направи прототип на дадено изделие. Тази технология отваря поле за работа в много сфери - например в медицината. Съвременните материали позволяват да се принтират кости, които успешно да бъдат имплантирани в човешко или в животинско тяло. Правят се най-различни протези. Като особено перспективна сфера се очертава 3D биопринтирането на човешки органи.
- Технологията позволява да се правят по-малки серии от даден продукт, без да е нужна голяма инвестиции за машини за тяхното производство. Аутомотив индустрията е сред най-честите клиенти на тази услуга. Сред по-нестандартните области на използване попада направата на декори за оперни и театрални сцени.
- Технологията навлезе в строителството. В Нидерландия бяха построени 3D принтирани мостове – първо от цимент, после от стомана, а в Китай се строят къщи по такъв способ.
- Развитието на 3D принтирането дава тласък за нови разработки на материали, необходими за тази индустрия, но също и на самите принтери. Досега основният недостатък на технологията беше бавният процес на отпечатване, но само в рамките на няколко години времетраенето за принтиране се намали поне пет пъти. Предимството е, че е лесна, достъпна, екологична, но и по-евтина - затова се инвестира много в нейния развой.
- Българският пазар все още слабо познава 3D принтирането и неговите възможности. Чрез 3D принтиране се направят паметници, вместо скъпи отливки от метал. В България почти не се знае, че индивидуални клиенти чрез този метод може да заменят счупени части на свои уреди, каквито вече не са налични на пазара.
Текстът е част от бр. 107 на сп. "Икономика". Публикува се в Economic.bg по силата на търговско споразумение между двете медии.