Цената на пшеницата хвръкна след забраната на Индия
През годината досега увеличението е около 60%
Цената на пшеницата се изстреля нагоре на международните пазари, след като Индия забрани износа на основната зърнена култура. Референтният ѝ индекс отбеляза най-големия си скок от два месеца насам, повишавайки се е с цели 5.9% в Чикаго.
Забраната за износ на Индия дойде, след като гореща вълна удари посевите от пшеница в страната, тласкайки вътрешните цени до рекордно високи нива.
На световните пазари цените на пшеницата нараснаха с около 60% тази година. Това, от своя страна, поведе нагоре всичко – от хляб до юфка.
Правителството на Индия все пак каза, че ще позволи износ по вече сключени договори, както и към страни, имащи нужда да задоволят продоволствената си сигурност. Властите също така успокоиха, че забраната не е постоянна и може да бъде преразгледана.
Решението обаче бе разкритикувано от министрите на земеделието от Г-7 на срещата в Германия.
Ако всички започнат да налагат ограничения за износ или да затварят пазари, това би влошило кризата“, каза германският министър на храните и земеделието Джем Йоздемир.
Индия е вторият по големина производител на пшеница в света. Въпреки това тя не бе водещ износител, тъй като по-голямата част от реколтата й се продава на вътрешните пазари.
Значението на страната обаче нарасна повече след избухването на войната в Украйна, заедно със сушите и наводненията в други страни, големи производители. Критичната ситуация накара търговците на стоки да гледат с очакване доставките от Индия, за да компенсират част от недостига.
Преди забраната Индия имаше за цел да достави рекордните 10 милиона тона пшеница тази година.