Цюрих се отказва от природния газ завинаги
Войната в Украйна е подтикнала швейцарците да търсят нови, по-екологични опции за отопление, за да намалят зависимостта си от руските изкопаеми горива
Цюрих затваря мрежата си за природен газ в цели части на града, за да се бори с изменението на климата и за да спести пари, предава Euronews.
Най-големият град в Швейцария стартира плана преди десетилетие като част от своята екологична стратегия. Жителите се насърчават да инсталират алтернативи на отоплението с природен газ. Дори Energie 360॰ - комунална компания в Цюрих, която е част от индустрията за разпределение на газ - спира своите мрежи за доставка.
Мрежите за дистанционно отопление, които използват възобновяема или неутрална за климата енергия, имат приоритет пред газовата мрежа, която се захранва основно с изкопаем природен газ“, обяснява Райнер Шьоне, говорител на Energie 360॰.
„Във всички райони, където тези дистанционни отоплителни мрежи съществуват или тепърва ще бъдат изградени, мрежата за природен газ ще бъде спряна”, допълни той.
Алтернативните източници на топлина вече са популярни в части от града от десетилетия. Това включва т.нар. „дистанционно отопление“, което използва излишната топлина от инсинераторите за отпадъци до топла вода, която след това се изпомпва до домовете през тръби.
Преди около 10 години Цюрих взе решението да започне спирането на мрежите за природен газ в тези райони по икономически причини. Когато тази политиката беше официално обявена през 2011 г., тя беше противоречива, тъй като мнозина вярваха, че нямат достатъчно време, за да преминат към възобновяеми източници.
„Първоначалното обявяване на спирането на газа включваше очевидно твърде кратък период на предизвестие от само няколко години. Това беше причината, заради която спирането беше отложено с 5 години. Това даде на клиентите достатъчно време, за да се преориентират", каза Шьоне.
Настоящото спиране на газа трябва да бъде напълно завършено през 2024 г., като тепърва ще се въвеждат още повече проекти за отопление чрез ВЕИ.
Войната в Украйна катализира процеса
Хиляди демонстранти се събраха в столицата Берн по-рано този месец, за да протестират срещу войната в Украйна. Сред техните искания беше призивът за намаляване на зависимостта на Швейцария от руските изкопаеми горива.
Приблизително 47% от използвания в страната природен газ се внася от Русия и потребителите сега искат това да се промени.
След нахлуването на Русия в Украйна получихме много въпроси от клиенти за това как да се отървем от руския газ. Ние отговаряме, че най-добрата алтернатива е възможно най-скоро да преминем от отопление с природен газ към възобновяеми източници на енергия“, подчерта Шьоне.
Въпреки че планът на Цюрих да се откаже от газа не се е променил непосредствено след руската инвазия в Украйна, от швейцарската Energie 360॰ казват, че напоследък са забелязали нарастващото желание у клиентите стремглаво да търсят нови, по-екологични опции за отопление.
„Войната ще подтикне внедряването на повече дистанционни отоплителни мрежи и всякакви ВЕИ”, заключи Райнер Шьоне.