Да играеш против централните банки
За първи път тази стратегия може да се окаже наистина печеливша
На финансовите пазари има един базов принцип, който големите играчи винаги спазват педантично: „ Никога на играй против централните банки!“. Звучи логично, но и не съвсем.
Прогнозите за 2024 г., от гледна точка на икономически очаквания, определено са наситени с всички цветове на дъгата. Как започна годината?
1. Фондовите пазари се държат все едно централните банки вече са започнали агресивно намаляване на лихвите;
2. Пазарът на облигации се държи все едно няма да има намаляване на лихвите;
3. Златото се държи все едно глобалната икономика ще направи „меко приземяване“;
4. Петролът се държи все едно глобалната икономика е вече в рецесия;
5. Пазарът на недвижими имоти се държи, все едно нищо не става.
Най-популярният модел , който дилърите използват за прогнозиране движението на лихвените проценти в САЩ, е CME FedWatch Tool. Този модел е базирана на ценовите нива на фючърсните лихвени контракти . Според него Федералния резерв ще намали шест пъти лихвата по федералните фондове до края на годината (това е условно базовата лихва в САЩ) до нива между 3,75% – 4,00%. В момента те са в диапазона 5,25%-5,50%.
От друга страна, Европейската централна банка повече от странно мълчи по отношение на паричната си политика. Никакви намеци за понижаване на основната лихва. Банковото кредитиране за частния сектор в еврозоната отбеляза за първи път спад за последните пет месеца, като само за месец януари свиването е с 12,2 млрд. евро. Икономистите са категорични, че това свиване отразява високите лихвени проценти, достигнати през 2023 г. Важно е да се отбележи, че като цяло корпоративният сектор в Европа много повече разчита на банковото кредитиране, отколкото този в САЩ, където традиционно компаниите набират финансов ресурс предимно от фондовите пазари. Поради тази причина рязко свиване на кредитния пазар силно притеснява икономистите и вече се заговори, че Европейската централна банка упражнява свръхрестриктивна парична политика, която ще вкара европейската икономика в рецесия.
Шефът на най-голямата инвестиционна банка на САЩ Goldman Sachs Дейвид Саломон предупреди инвеститорите, че са прекомерни оптимисти по отношение на способността Федералния резерв да сътвори прецизен „финансов инженеринг“ чрез паричната си политика, който да подготви икономиката за „меко приземяване“. В тази посока се изказа и изпълнителният директор на JP Morgan, най-голямата търговска банка в САЩ, Джейми Даймън, който очаква рецесия до между 6 и 9 месеца.
Всички фондови индекси са на исторически най-високите си нива. Акциите хвърчат нагоре, все едно, че отново сме навлезли в период на нулеви лихвени проценти и умерен икономически растеж без инфлация. Впрочем, трябва да отбележим, че отдавна няма връзка между реалното състояние на икономика и ценовите нива на фондовите пазари. Даже напротив – колкото е по-анемично икономическото развитие, толкова повече фондовите пазари хвърчат нагоре в очакване на поредните монетарни и фискални стимули.
Интересно е да се проследи откъде се породи това самочувствие на участниците на финансовите пазари, че знаят нещо повече от централните банки и могат да си позволят лукса да игнорират позицията им? Отговорът е: В съвременния свят всички социално-осигурителни системи са от капиталов характер. Това означава, че пенсионните фондове, здравните фондове и всички останали осигурителни форми инвестират средствата си предимно на капиталовите пазари. Когато фондовите пазари растат, това създава илюзията за ръст и на средствата в тези фондове. Нарочно казвам „илюзията“ , защото при обратното движение декапитализирането може да доведе до фалита им. Тази илюзия много умело се управлява през последните години както от надзорните органи, така и от политиците. Спомняте ли си при предишните президентски избори в САЩ как Тръмп се хвалеше наляво и надясно, че Dow Jones достигнал нов исторически рекорд? Истината е, че тези „рекорди“ в момента са функция от движението на акциите на седем компании, т.н. „Великолепната седморка“, и трейдърите изглежда като изпаднали в еуфория под въздействие на стимуланти, игнорирайки състоянието на останалите компании. Само да уточня, че близо 90% от компаниите, които се търгуват на високотехнологичната борса NASDAQ, са на нетна загуба.
Казано в прав текст, май че за първи път да играеш против централните банки се оказва печеливша стратегия, просто защото те отдавна са загубили политическата си независимост и вече нямат онази тежест от миналото.
През второто полугодие без никакво съмнение основните лихви в САЩ и Европа ще започнат да се понижават. Потребителското поведение както на домакинствата , така и на правителствата отдавна е извън всякакъв контрол. Разюзденото харчене, надхвърлящо изработеното, отдавна е станало стандарт. Това прави финансовата система тотално зависима от ниските лихвени проценти, без значение от инфлационните нива, което прави невъзможно функционирането, ако лихвите останат високи прекомерно дълго. Видно е, че този модел е неустойчив, и че на даден етап той просто е обречен да се срути, така че вече спокойно може да се играе против централните банки. Те самите сътвориха тази каша.