Да живееш с кауза: Жената, която развива социален бизнес отвъд стереотипите
Въпреки че държавата не инвестира в подкрепа за хората с увреждания, Йоана Колева създава пространство, където ги приобщава към пазара на труда
Не е важно кой си, а какво си дал. Може би това е максимата, която описва най-добре жената, която въпреки трудностите се отдава на това, което най-много обича – да помага на хората. Йоана Колева е поредният пример за успяла българка, която преодолява всички препятствия, за да се занимава с това, което желае.
Тя е работила в три големи български компании като маркетинг експерт и мениджър, както и в БАН като HR. Впоследствие обаче прави рязък завой в професионален план и изцяло се отдава на работата за каузи. Така през 2016 г. Колева попада като доброволец в организация, която се занимава с това да осигурява информация и комуникация на глухи хора, а по-късно е припозната като част от основния ѝ екип. Малко след това вижда нуждата да основе собствена неправителствена организация, която да се развива в посока включване на хора с увреждания в пазара на труда.
Много е удовлетворяващо да работиш за кауза, още повече ако каузата ти е свързана с хора и успяваш да им помагаш. Това е нещо, което човек трябва да изпита, за да го разбере. Чувствам се щастлива от това да давам, без да очаквам нещо обратно. Всичко това е страшно зареждащо и ми дава мотивация да постигам целите си”, заяви пред Economic.bg Йоана Колева.
Бизнес с кауза
Колева е съосновател на Jamba – платформата за обучение и специализирана подкрепа при включване в пазара на труда за хора с различни възможности. Тя разказа, че с нейната колега Ива Цолова са търсили звучно и запомнящо се име за тяхната кауза. Двете случайно попадат на старолатински речник, който отбелязва, че Jamba означава “подкрепа”. По думите ѝ това се превръща в акцент на дейността на организацията – подкрепящо звено за бизнеса и хората с различни възможности. Така се спират на името Jamba – Кариера за всички.
Чудесно е да осигуриш достъпност и условия за информираност и комуникация на глухите хора, но какво от това, ако те нямат възможността да бъдат икономически активни представители на нашето общество? Всеки един от тези хора, влизайки в офиса ни, показваше жест, който представлява почукване на двата юмрука на ръцете един в друг, което значи “търся работа”, разказва Колева.
По думите ѝ пред тези хора е нямало никакви възможности или свободен пазар на труда. Тогава Йоана Колева започва да търси информация по темата и попада на история за жена, която пада от кон и ѝ се налага изцяло да се преориентира в професионален план, защото не може да практикува предходната си професия, вследствие на счупването на гръбначния стълб и оставането ѝ в количка.
Така започнах да търся дали има организация за такива хора в България – оказа се, че няма. Да, има различни звена към агенциите за хората с увреждания, позиции в бюрото по труда и институционалните структури, но по някаква причина те не работят успешно, за да може да има повече възможности за хората с увреждания”, обясни тя.
Шест месеца по-късно Йоана и Ива започват да планират цялостен бизнес модел за дигитална платформа, която да обединява тези хора. Година по-късно обаче се оказва, че идеята в този вариант няма как да сработи. Тогава двете решават да започнат да се обучават в сферата на човешките ресурси, кандидатстват за европейски трудов посредник, успяват да вземат лиценз и започват да работят на принципа на HR агенциите. Така Jamba се превръща от дигитална платформа в специализирана HR агенция.
Преди да започнат да организират обучения, Колева и Цолова са посредници, които съответно получават CV-та, правят интервюта, профилират хората и когато се отвори подходяща позиция, се свързват с кандидатите. Този процес обаче се оказва труден, затова двете дами решават да променят посоката. Така през 2019 г. започват да мислят в посока повишаване капацитета на групата, т.е. започват да мислят за обучения на хора с увреждания. Тези обучения са в различна насоченост – от барманство до IT умения. По този начин Йоана Цолова и Ива Колева осигуряват подготвени кандидати за бизнеса.
Един от основните проблеми е, че през годините не е имало адаптирано образование за глухите и незрящите хора. Има и много хора в колички, които нямат физически достъп до различни сгради и институции, където могат да се обучават. Затова се насочихме в посока обучения”, каза Колева.
“От 2019 г. насам човек свободно може да се запише на обучение, да премине през него и след това ние предлагаме на бизнеса кандидат, в чиито знания ние сме убедени”, допълни тя.
По думите ѝ работодателите са отворени към идеята човек с увреждания да стане част от екипа им.
“Въпросът е, че работодателите си отговарят на въпросите “защо” и “дали”, но не могат да си отговорят на въпроса “как”. Тук идва нашата роля като техен партньор – да им помогнем да изградят принципа, който винаги е много индивидуален спрямо конкретното място и компания. Работодателите са емпатични, искат да помогнат и да подадат ръка, но често процесът е невъзможен или ако е, той е доста дълъг. Затова работим ръка за ръка, за да стигнем до фактическо назначаване”, обясни Йоана Колева.
Тя подчерта, че бизнесът е страната, от която са получавали най-много подкрепа през годините и редица компании наистина виждат смисъл във всичко, което прави тяхната организация.
Правили сме различни обучения в партньорство с множество компании. Те ни помагат чисто финансово да продължаваме да развиваме дейността си”, каза тя.
„Хъб на възможностите“
„Jamba – хъб на възможностите“ е първият в Източна Европа кариерен център за хора с функционални предизвикателства. В него се организират различни събития и академии – за предприемачество, за жени, за кулинария. В Хъба се организират и различни социални събития – театри, концерти, танци, арт терапия, която е водена от член на групата с много високо образование от Националната художествена академия.
Снимка: Jamba - Хъб на възможностите
Идеята за центъра беше да е адаптирано пространство, в което един човек с увреждания да се чувства добре, но никога не сме го капсулирали. Тук има място за всякакви хора, които искат да срещнат нови приятели или да бъдат част от нашите културни, или социални събития”, подчерта Колева.
Jamba успява да разшири дейността си в чужбина, а именно в Австрия и Унгария.
“Това се случи благодарение на незрящо момче на име Боян, с което провеждахме интервю и се опитахме да го включим в една голяма компания като юрист. Впоследствие той прие работа в Европейския парламент. Оказа се, че той познава дама – Сара, която се свърза с нас чрез него и ни каза, че това, което правим е страхотно, и иска да го направим и в Унгария. Работим с партньорска организация там. В Австрия пък се премести колегата Ива Цолова и така решихме да развиваме дейност и там”, разказва Колева.
Какви са предизвикателствата?
Тя се сблъсква и с немалко предизвикателства в работата си, които обаче не я отказват, а точно обратното – мотивират я.
В България трудно можеш да стартираш социален бизнес, особено когато се говори за една от най-изключените групи в обществото. Трудно е, защото за тях най-малко се инвестира от страна на държавата, а понякога и от бизнеса. Това не е нещо комерсиално и затова трудно може да стане устойчиво. Дълги години хората с увреждания са били в забвение. Така че първоначалната инвестиция беше нещо много трудно за нас”, обясни Йоана Колева.
Какво предстои за Jamba
В момента Jamba планират много нови проекти, които ще им помогнат да станат едно голямо социално предприятие. Една от идеите им е да развият ново пространство - т.нар. проект “Кухня майка”, така че да се превърнат в успешен партньор за сферата на кетъринга.
През есента на 2022 г. Йоана Колева е отличена в престижната класация Business Elite's "40 under 40" за млади бизнес лидери в Европа. Сред номинираните са хора от IT сферата, предприемачи, които се занимават с финансови инструменти и още една българка – Таня Колева, която произвежда натурална козметика.
Това е награда, която показва, че всичко, което правим в Jamba, е в правилната посока и си заслужава всички усилия, щом е забелязано на толкова сериозни европейски форуми”, категорична е Колева.
“Неслучайно за мен силен лидер е човек, който обединява хората. Емпатията е особено важна – да можеш да съпреживяваш и да влизаш в обувките на отсрещния”, заключи Колева.