Да поправиш пазара на труда в България – мисията е възможна
Елица Костова създава Voca Academy, с която помага на младежи да променят цялостното си разбиране за процеса на професионалната реализация
Поколенията Y и Z са „цифрови поколения“, свикнали да учат и да използват нови устройства и софтуер. И двете поколения очакват работните процеси да бъдат цифровизирани при възможност, което включва и вътрешната, и външната комуникация (чат, електронна поща и аудио/видео разговори).
Според глобалното проучване на Deloitte за 2022 г. за поколенията Z и Y, и двете генерации смятат корпоративната социална отговорност за важна и искат да работят за фирми и организации, които споделят техните ценности. Тъй като и двете демографски групи са склонни да се интересуват от екологичните и политическите въпроси, за тях е важно работодателят им да допринася за промяната в общността. Докато поколението Y е склонно да цени здравословния баланс между професионалния и личния живот, поколението Z е по-скоро ориентирано към кариера и е финансово мотивирано.
Всъщност, колкото прилики има между двете поколения, толкова големи са и различията. И ако за едните основният проблем е липсата на баланс между работата и личния живот, то при другите като че ли големият проблем е нереалистичната представа за пазара на трудна.
За да им покаже, че нещата трябва да се случват по-бавно и всяко научено ново умение е важно и ценно, Елица Костова оставя в миналото професията си на учител в едно от най-престижните училища в София и създава Voca Academy – платформа за кариерно ориентиране и развитие на таланти.
Процесът
При поколение Z основният проблем е цялостно неразбиране на процеса на развитие, което до голяма степен се дължи на недобрата образователната система. Има нереални разбирания и очаквания“, споделя Елица в разговор с Economic.bg.
Процесът отнема време и трябва да преминат през по-ниски заплати и позиции, за да се достигне до големия връх – на теория всички го знаят, но на практика младежите не са подготвени, казва още тя. И обяснява ситуацията с факта, че масово в училищата и университетите се учи в деня преди контролното и липсва мотивацията да се разбере материята. Въпреки всичко обаче Елица смята, че всичко може да бъде поправено и кадрите, които излизат на пазара на труда, да бъдат много по-подготвени. И вярва, че тя е способна да го направи – да подготви по такъв начин бъдещите служители, че да има успех и за двете страни – работодатели и работници.
Това, на което ние ги учим, са целеполагане и план за развитие. Учим ги, че не всичко се постига за един ден“.
Процесът, през който преминават младежите, за да се научат на въпросните умения, включва много игри и по-малко теория. В основата на концепцията на Елица стои преживяването и намирането на мотивация.
От учител до трансформационен коуч
Преди да даде „живот“ на Voca Academy, Елица е била преподавател по български и испански език и life skills (бел. ред. - умения за живот, часове, които не са част от българската образователна програма) в частното Англо-Aмериканско училище в София. Преподавайки на децата на едни от най-богатите хора, тя осъзнава, че липсата на мотивация дори при толкова успешни семейства е огромен проблем.
Тези деца, които имат толкова влиятелни родители, срещат доста подобни предизвикателства, с каквито се сблъскват децата, лишени от родителски грижи. Липсва мотивация поради различни причини. И един ден просто реших, че трябва да се заема с по-голяма и важна задача – да помогна на колкото мога повече деца да намерят мотивация“, разказва Елица.
И така тя минава дълъг път, докато от учител се превърне в трансформационен коуч.
За да успее да помогне на колкото се може повече деца да намерят мотивация и тяхното призвание, като част от Voca Academy създава фондацията EduCompass – авторска програма, която има за цел да подпомага млади хора в търсенето на тяхното професионално призвание. Екипът на Edu Compass работи с младежите в няколко направления, предлагайки различни инструменти в този процес. До момента по нея екипът на Елица е работил с няколко частни училища и детски градини, както и отделни общини.
Там основната ни цел е да покажем на младежите каква кариера би била подходяща за тях. Да ги стимулираме да научат повече за съответната професия и да ги вдъхновим как да учат в училище. С община Пловдив, например, имаме няколко проекта от 2018 до 2021 г. и сме обучили над 1200 деца. В момента имаме покана от едно частно училище в София и още няколко гимназии“, разказва Елица Костова.
Нови хоризонти
С времето Елица осъзнава, че в много от случаите не само децата и младежите имат нужда от помощ в кариерното си развитие – голяма част от успешните хора, начело на големи бизнеси, също имат нужда от промяна. Затова като част от Voca Academy Елица Костова създава и програма за презентационни и комуникационни умения за лидери, които вдъхновяват.
Много често компании и лидери не обръщат достатъчно внимание на един основен аспект на лидерството – всеки успешен лидер е добър комуникатор и вдъхновяващ презентатор. Понякога е необходимо да се промени нещо, за да се намери баланс и пълно удовлетворение“, обяснява Костова.
Всъщност, Елица Костова е от онези предприемчиви хора, решени да помогнат и променят с каквото могат пазара на труда в България. Нелека задача, съчетаваща в себе си нюхът за бизнес със социална мисия. Елица е от онези хора, които успяват да постигнат баланс между социални и икономически цели. А екипът, който седи зад нея, се разраства постоянно, като дори част от него вече са младежи, преминали през нейните обучения и намерили истинска мотивация за реализация.