Да променим стереотипите: Жените могат да бъдат силни бизнес лидери
Сдружение „Дамски форум“ иска да хвърли светлина върху влиянието на разнообразието в лидерството и на участието на жените в него
Конференцията „Силата на разнообразието: Промяна на стереотипите“ събра жени и мъже от различни сфери, обединени около каузата за равенство между половете и овластяване на жените. Събитието е организирано от сдружение „Дамски форум“ и има за цел да продължи диалога за жените на ръководни постове както в бизнеса, така и в политиката.
Председателят на форума Диана Митева откри конференцията с надежда, че не само ще бъде отворена темата за равноправието, но ще се направи и крачка към осъществяването на тази идея.
Нека хвърлим повече светлина върху влиянието на разнообразието в лидерството и на участието на жените в него“, каза г-жа Митева.
В приветственото си слово към присъстващите министър-председателят Николай Денков подчерта добрите примери за жените на високи позиции в някои сектори в България, но и противоречивите успехи на половото равноправие в други.
Денков изрази надежда, че България скоро ще има своята първа жена министър-председател в редовно правителство (Ренета Инджова беше премиер в служебно правителство на президента Желю Желев, а по план Мария Габриел трябва да оглави правителството след ротацията на 6 март – бел. ред.).
Перспективи и имплементиране
Събитието беше разделено на три панела. Първият бе на тема „Европейски перспективи и имплементирането им в България“. В него основна тема на разговор бе Европейската директива за подобряване на баланса между половете сред директорите на публични дружества.
Министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова се обяви за широко приемане и тълкуване на директивата в България. Но отбеляза, че подходът на ведомството е да има диалог, така че преди да се вземе решение, ще се проведат много разговори.
Политиката на правителството за равенство между половете е реална“, категорична е тя.
И изведе едни от основните приоритети на правителството по темата, а именно – постигане на равноправие между половете на пазара на труда, намаляване на разликите в заплащането на база пол, подкрепа за жените в неравностойно положение и борба със стереотипите.
Катрина Милер, бивш президент на Европейската асоциация на жените адвокати, и посланикът на Австрия в България, Андреа Икич-Бьом, споделиха примери от Испания и Австрия за успешни практики и механизми, които да осигурят равенство между половете.
Иновации и приобщаване
Вторият панел пренесе разговора от ниво политика, на ниво бизнес. Той бе съсредоточен върху практическата част. В него представители на големи компании споделиха за собствената си борба със стереотипите и начините за преодоляването им и за политики, които помагат за равнопоставеност между половете.
Кристен Андерсън, главен изпълнителен директор на European women on Board, сподели за важността на малките стъпки. За това, че няма как всичко да се преобърне от днес за утре и на управленските постове да има 50% жени. Но е важно да се планират промени, защото ако не направим стъпка към промяната днес, то и в бъдеще нищо няма да се е променило.
Разнообразието не е достатъчно. Само разнообразието само по себе си, без приобщаването, нищо не променя“, сподели Ана Габровска, ръководител „Култура и човешки капитал“ във „Филип Морис България“.
Една от политиките на компанията, която приобщава и подкрепя жените, е да доплаща майчинството им до пълната работна заплата за период от 18 месеца.
Михаил Петров, главен изпълнителен директор на Schwartz сподели, че в тяхната компания не замразяват заплатите на жените в майчинство. Възнагражденията им се повишават както на всички останали работници, за да може, когато се върнат от майчинство, те да не са изостанали.
Таня Косева-Бошова, управляващ партньор в Lions Head Investment, разказа за включването и приобщаването на жените в един сектор, преобладаващ от мъже. Тя сподели съжалението си, че по различни международни конференции я питат дали не е от маркетинг отдела.
Стереотипите са не само около нас, но и в нас. За мен най-лошият стереотип е, че жените трябва да изберат между семейство или кариера. Не трябва да избираме. Можем да правим и двете“, завърши Косева-Бошова.
Промяна на стереотипите
Третият панел за деня препрати към успешни примери за разчупване на стереотипите. Той бе под наслов „Промяна на стереотипите“.
Илиана Раева, президент на Българската федерация по художествена гимнастика, сподели как нейния спорт, като типично женски, не е бил включен в Олимпийските игри. Това се случва чак 80-те години на миналия век. А в момента, според социологически изследвания, художествената гимнастика е третият най-гледан спорт по време на Олимпийски игри.
Силната жена, можещата жена, трябва да може да се заяви!“, категорична беше Раева.
Тя отправи послание към жените да не чакат някой друг да ги забележи, а да имат силата и самочувствието да се заявят.
Българската журналистика се приближава повече до художествената гимнастика, без успехите, но се феминизира“, пък коментира журналистът Георги Милков.
Той сподели, че работи в сфера, доминирана от жени, и няма никакви проблеми с това. Милков разказа и истории от собствената си практика на журналист, отразяващ близкия Изток, като според него това дава храна за разбиване на всички стереотипи.
Пламена Чернева, основател и изпълнителен директор на WonderCoders, сподели за успели българки зад граница, които заемат ръководни постове в престижни компании. Тя прикани да бъдем по-толерантни и разбиращи.
Стереотипите никога не могат да бъдат избегнати. Но можем да бъдем толерантни към различното.“
База данни от жени с лидерски качества
Сдружение „Дамски форум“ създава база данни от жени, които са подходящи за членове на изпълнителни и неизпълнителни бордове. Това съобщи Диана Пазаитова, управител на сдружението.
Базата данни ще бъде готова през март месец. Изготвени са професионални критерии, на които трябва да отговарят дамите в нея, с цел да привлече истински и качествени професионалисти.
Поглед в бъдещето
По време на конференцията Жанет Захариева, член на „Дамски форум“, каза нещо изключително важно, а именно:
Няма да намерим всички отговори сега, но се надявам да направим началните стъпки и да покажем, че от разговора може да минем към действията.“
„Ние трябва да гарантираме, че гласовете на жените, нашите гласове, са чути“, сподели Европейският комисар по въпросите на равенството – Хелена Дали.
Дамски форум
Дамски форум е сдружение, създадено преди 15 години. В него членуват 125 жени, които заемат ръководни позиции или развиват собствен бизнес. Сдружението се стреми да подкрепя жените в развиването на пълния им потенциал и в заявяването им.
Материалът е изготвен в партньорство със Сдружение „Дамски форум“.