Deloitte е взела най-много пари от Великобритания за консултации по Brexit
Правителството е дало общо €110 млн. на консултантски фирми заради Brexit
~ 2 мин.
От референдума през 2016 г., на който британците гласуваха за излизане на страната от Европейския съюз (ЕС), целият икономически и законодателен процес в Обединеното кралство е погълнат от темата Brexit. На теория Великобритания вече трябваше да е вън от Блока, но първоначално поставените срокове така и не бяха изпълнени, а все още никой не знае какво ще се случи след евентуалното ѝ напускане.
Тук идва ролята на консултантите. Преди дни Националната сметна палата на Острова разкри, че правителството е похарчило „най-малко“ 97 млн. британски лири (близо 110 млн. евро) за наемане на външна помощ за въпроси, свързани с Brexit. Голяма част от темите, по които управата е имала нужда от съдействие, са свързани с необходимата работна ръка и умения.
По-голямата част от сумата е отишла към шест фирми, показани в графиката по-долу.
PwC например е била наета да предоставя комукационните услуги за граждани на ЕС, живеещи във Великобритания, които искат да се установят за постоянно в страната след Brexit. Bain&Company пък е помогала да се установи влиянието на сделката с Блока за промишлеността, а Deloitte за услуги, свързани с „планиране на устойчивостта“.
Правителството обоснова направените разходи с думите, че „често е по-рентабилно да се използват съветите на външни специалисти за краткосрочни проекти, изискващи специализирани умения“, предаде BBC.
По всичко личи, че разходите за консултантски услуги ще продължат да растат, след като Brexit се отложи от 29 март за 31 октомври. Това перо е само едно от всички харчове на правителството около напускането на ЕС. Още през 2017 г. финансовият министър Филип Хамънд каза, че само ведомствата ще имат нужда от над 3 млрд. лири за дейностите около Brexit през идните тогава две години.