Депутатите гласуваха по-сурови наказания за хакерство и пиратство
Парламентът прие на първо четене по-високи глоби и по-дълги присъди за компютърни престъпления
Глобите и присъдите за хакерство и плагиатство в интернет се увеличават. Такива промени в Наказателния кодекс одобриха на първо четене днес народните представители. Затягането идва на фона все по-голямото значение на информационната сигурност за съвременното дигитално общество.
Законопроектът предвижда не 3, а до 7 години затвор в случай на умишлено зарaзяване с компютърен вирус на информационна система или компютърна мрежа. Ако става дума за критичната инфраструктура, се предвижда затвор от 5 до 12 години и глоба до 20 000 лв.
В случай на кибератака, която води до разкриване на лични данни, класифицирана информация или друга защитена от закона тайна, наказанието лишаване от свобода се увеличава на между 4 и 7 години.
Статистиката показва, че през първата половина на 2019 г. кибератаките, предназначени да причиняват щети, са се удвоили, като 50% от атакуваните фирми са били в производствения сектор. Показателна е и тази за подадените жалби от жертви на киберпрестъпления – ако през 2015 г. сигналите са били само 57, от които са били разследвани 39, то през 2019 г. вече са 2822.
Промените въвеждат и по-тежки глоби и присъди за кражба и неправомерно разпространение на интелектуална собственост. Максималният период за лишаване от свобода се увеличава на до 6 години, а финансовата санкция – на 15 хил. лв.
Предложените промени идват от Министерския съвет, като са внесени на 18 март тази година. Заедно с хакерстовото и плагиатството се предвижда по-строги наказания и за педофилия и сексуална злоупотреба с малолетни онлайн, където присъдата се вдига от 5 на 6 години затвор.
За да влязат в сила, предложените промниtе трябва да бъдат одобрени и на второ четене в пленарна зала.