Депутатите светкавично одобриха по-високите цени за строителите
Процентът на увеличение ще зависи от инфлацията и от методика, изготвена от Министерския съвет
По време на последното си заседание депутатите от 47-ото Народно събрание светкавично приеха на две четения индексацията на строителните договори. Това стана възможно с промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП), предложени от от председателя на Комисията по регионално развитие Настимир Ананиев и още двама депутати (Богомил Петков и Юлия Иванова) от „Продължаваме промяната“.
На първо четене в зала законопроектът бе приет със 137 гласа "за", 3 – "против" и 8 въздържали се. Веднага след това Милен Матеев (ПП) направи предложение текстът да бъде гласуван и на второ четене.
Първо четене
Така със 139 гласа "за", 5 - "против" и 1 въздържал се народните представителите направиха възможна индексацията. Цените по всички договори или рамкови споразумения, сключени след проведена обществена поръчка, ще могат да бъдат увеличени. Методиката ще бъде приемана от Министерския съвет.
Второ четене
По време на дебатите депутатите от "Има такъв народ" акцентираха, че законопроектът се приема в нарушение на Правилника на Народното събрание, защото само преди месец народните представители отхвърлиха индексирането. Тогава законопроектът бе входиран от бившите коалиционни партньори - "Има такъв народ", БСП и "Продължаваме промяната", като се предвиждаше процентът на увеличение да бъде заложен в специална методика, изготвена от Министерство на регионалното развитие.
На 9 юни една парламентарна група от коалицията отхвърли този законопроект. Това е "Демократична България". Искам сега да се обърна към тях и да ги попитам какво се промени? Ние сега отново ще го подкрепим, но вие ни наричате мафия, а сега искате да сте в бяло, за да изглеждате добре в очите на избирателите", коментира Ива Митева (ИТН), имайки предвид записът, който сложи край и на преговорите за съставяне на кабинет с третия мандат.
Председателят на "Демократична България" Христо Иванов взе думата и заяви, че сега политическите обстоятелства са променени. По думите му освен спазване на Правилника на Народното събрание, трябва да се отчитат и реалностите.
Ние сме в поредица от кризи, които изискват екстремални решения. Ние, като политическа класа, сме в невъзможност да произвеждаме добри решения. Всяко решение създава нов проблем и явно нямаме воля да излезем от това. В последния ден (бел ред. - последното заседание на НС) това е възможното решение", заяви Иванов.
Инженерингът
Ограничаването на инженеринга бе отхвърлено от народните представители на първо четене в зала. Законопроектът бе внесен от "Демократична България" и предвиждаше процедурата да се прилага само в определени случаи. Въпреки че бе прегласуван два пъти, текстът бе отхвърлен с 25 гласа "за", 64 - "против" и 25 въздържали се.
Депутатите от ГЕРБ заявиха, че трябва да се намери баланс между добрите и лошите практики, при които се използва. Отцепилият се депутат от ИТН Георги Георгиев пък заяви, че премахването на инженеринга няма да реши проблема със сроковете на строителството и ниското качество.