Дезинформацията и политическата несигурност блокират вятърната енергия в Черно море
Офшорните проекти могат да са катализатор на нови големи инвестиции
Ползите от реализацията на офшорни вятърни паркове в Черно море не са малко – електроенергията от тях е евтина, създават нови работни места, ново икономическо развитие в региона и са едно от ключовите решения, които могат спомогнат за климатичната неутралност до 2050 г. България има голям потенциал за развитие на турбини в морето, но така и не успява да придвижи законодателната рамка, необходима за отключването на сектора. Причините са няколко – дезинформация сред обществото, политическа нестабилност и екологични норми.
Това бяха изводите от конференцията „Отключване на потенциала за офшорна вятърна енергия в Централна и Източна Европа“, организирана от Центъра за изследване на демокрацията.
Блокирани проекти
В момента множество проекти са блокирани от „координирани дезинформационни кампании и нарастващото руско влияние”, казва директорът на програма „Климат и енергетика“ в ЦИД Мартин Владимиров.
Вятърната енергия е едно от ключовите решения за отключване на различни технологии, които могат да гарантират климатична неутралност до 2050 г.
Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев също подкрепи тезата, че България има нужда от офшорна вятърна енергия. Той посочи две причини - нямаме достатъчно съоръжения за генериране на електроенергия в България и региона и ще позволим на икономиката да расте.
По думите му законодателства затова трябва да бъде прието „колкото се може по-скоро“ като за целта той обясни, че е необходимо мнозинство в парламента или 121 депутата, които да гласуват регулаторна рамка.
Аз познавам законодателство, готови сме, трябва ни мнозинство в парламента“, каза той.
Изказването на Добрев идва половин година, след като именно ГЕРБ спря законопроекта след конференция на лидера на партията Бойко Борисов във Варна. Там, повлиян от местното недоволство срещу перките в морето Борисов обяви, че няма да го подкрепят, а гласовете на ПП, ДБ и ДПС не бяха достатъчни за приемането му. Въпреки че срещна серия от критики тогава законопроектът за офшорния вятър беше приет на първо четене от депутатите и предстоеше същинския дебат преди приемането му.
Сега Добрев само анонсира, че се работи по подобрено законодателство, но липсата на председател на парламента и съставянето на Комисии блокира работата на НС.
Вероятно ще имаме нови избори след няколко месеца”, каза Делян Добрев.
Депутатът от ГЕРБ също е на мнение, че проруската пропаганда е сред причините у нас офшорният вятър да не среща подкрепа. Според него това може да се преодолее с интервюта на експерти и факти, а „не това, което проруската пропаганда им подсказва да говорят“.
Ремина Алексиева от ЦИД също подчерта спънките пред развитието на офшорни проекти - ограниченията и предизвикателства, политическата нестабилност. По думи ѝ България има нужда от строги правила за офшорни вятърни проекти
Според нея адресирането на темата в контекста на околната среда може да се преодолее с процедури и консултации, свързани с ОВОС.
Имаме нужда от ток и инвестиции
Офшорната вятърна енергия ще създаде доходи и за националния бюджет, казва Добрев, допълвайки че „имаме 8% бюджетен дефицит, имаме нужда от някой смел ход“. Според Владимиров минимум 15 GW офшорни вятърни проекти в региона ще спомогнат за милиарди инвестиции, производство на оборудване, пристанищна инфраструктура, високоплатени работни места.
Според Делян Добрев в България се очаква да има недостиг на електричество през януари и февруари 2025 г. По данни на ЕСО 1500 MW мощнoсти ще са необходими за този период, в който целият регион ще изпита недостиг на електричество.
Пропускаме прозорец на възможност която съществува за нас, пропускаме от икономиката на мащаба за офшорен вятър“, казва Владимиров.
Румъния е крачка напред
Анализ на Световната банка показва, че Румъния има потенциал за 76 GW офшорна вятърна енергия - 26 за фиксирана основа, 54 за плаващи технологии.
Първа инсталация в страната ще е готова 2032 г., както е предвидено в Плана им за енергетика и климат.
През 2023 г. в северната ни съседка е приет документ, за да се принесе европейската директива за вятърна енергия в законодателството и май месец е приет основен закон за офшорна вятърна енергия. Основният водещ на процеса е румънското Министерство на енергетиката.
В страна се правят проучвания за офшорни периметри, възможности за работа строителство, самите проекти.
При оптимистичния сценарий се очаква в Румъния да има 7 GW офшорни вятърни мощности до края на 2032 г.