Директорът на Shell напуска компанията
Комитетът за наследяването вече е изготвил списък с кандидатите за поста на Бен ван Берден
Shell е избрал четирима кандидати за наследник на главния изпълнителен директор Бен ван Берден. Самият той се готви да напусне следващата година след почти десетилетие начело на най-голямата европейска енергийна фирма, казаха двама източника от компанията пред Reuters.
По време на мандата си ван Берден ръководи най-голямото придобиване на Shell от десетилетия и насочи компанията през два големи спада и по пътя на намаляването на емисиите на парникови газове – задача, която става все по-важна за неговия наследник.
Комитетът за наследяване на Борда на Shell, ръководен от председателя Андрю Макензи, се е срещал няколко пъти през последните месеци, за да изготви планове за напускането на ван Берден и да интервюира потенциални наследници на 64-годишния холандец, казаха източниците.
Списъкът с наследници е стеснен до Ваел Саван, ръководител на отдела за интегриран газ и възобновяеми енергийни източници на Shell, и Хуиберт Виджевено, който ръководи рафиниращите операции на компанията надолу по веригата.
Наскоро назначеният главен финансов директор Шинейд Горман и Зоуи Юйнович, ръководител на upstream, също се разглеждат като възможни наследници, казаха източниците.
Shell отказа коментар.
Саван, канадски гражданин, който преди това е оглавявал бизнеса за производство на нефт и газ на Shell, а днес ръководи растежа на Shell към енергийни източници с ниски въглеродни емисии, както и неговият гигантски газов бизнес, се смята за фаворит за наследник на ван Берден, но все още не е взето решение каза източникът.
Плановете за наследяване бяха ускорени, след като Макензи встъпи в длъжност като председател през май миналата година.
Холандецът, който се присъедини към Shell през 1983 г. и стана главен изпълнителен директор през януари 2014 г., все още не е решил точната дата за напускането си, но се очаква това да стане през следващата година, казаха източниците.
През последните месеци ван Берден се съсредоточи върху историческото преместване на централата на Shell от Хага в Лондон в началото на 2022 г., както и върху енергийната криза, която обхвана света след нахлуването на Русия в Украйна през февруари.
Той пое висшия пост, след като оглави бизнеса на Shell за рафиниране и химикали, известен като downstream, с мандат да намали разходите и да увеличи печалбите след десетилетие на рязко разрастване на разходите на фона на скок в цените на енергията.
Необходимостта от намаляване на разходите стана остра след срива на цените на петрола по-късно същата година на фона на скок в производството на шисти в САЩ.
Ван Берден се възползва от кризата, за да придобие конкурента си BG Group за 53 милиарда долара през 2016 г., катапултирайки Shell в основен производител на газ и най-добрия търговец на втечнен природен газ (LNG) в света.
Докато интегрира придобиването и преформатирането на компанията и в резултат на забележителното споразумение за климата от Париж през 2015 г., ван Берден се сблъска с нарастващ инвеститорски натиск да излезе със стратегия за намаляване на въглеродните емисии на компанията и преминаване към възобновяеми енергийни източници.
След като първоначално се съпротивляваше на призивите за определяне на твърди цели за намаляване на емисиите на парникови газове, Shell от 2017 г. постепенно си постави по-амбициозни цели за справяне с глобалното затопляне.
В момента има една от най-амбициозните цели в сектора, като се стреми да намали емисиите до нетната нула до 2050 г. с няколко краткосрочни и средносрочни цели, както и планове за увеличаване на разходите за възобновяеми енергийни източници до около една четвърт от общите разходи до 2025 г.
Но всеки наследник ще чувства по-голям натиск да ускори енергийния преход на компанията и целите за намаляване на емисиите.
В резултат на пандемията от коронавирус и срива в търсенето на енергия в началото на 2020 г. ван Берден и неговият Борд решиха да намалят дивидента на Shell, най-големият в света по онова време от около 15 милиарда долара, за първи път след Втората световна война.