Днес Швейцария решава дали да въведе доход от 2500 франка за всеки
Тя може да стане единствената в света, която приема безусловния базов доход на национално ниво
Днес 5 юни в Швейцария ще се проведе референдум по въпроса за безусловен базов доход или всеки гражданин на страната да получава 2500 франка (2262 евро) месечно безвъзмездно. Тази сума ще се дава на всеки швейцарец независимо дали той работи или не и без значение мястото му на пребиваване.
За всяко дете вероятно ще се плаща по 625 франка на месец.
Ако инициативата бъде одобрена, Швейцария ще стане първата страна в света, в която гражданите имат гарантиран минимален месечен доход на национално ниво и той не зависи от нищо.
Изследване на компанията Demoscope показаха, че болшинството швейцарци ще продължат да работят, дори ако законът бъде приет. Само 2% от респондентите заявяват, че ще напуснат работа, ако получават гарантирани ежемесечни средства от 2500 франка. Любопитното е, че 56% от гражданите на страната вярват, че проектът няма да бъде одобрен. А по-голяма част 72% дори не подкрепят идеята.
Ако решението все пак бъде положително, инициативата ще струва на Швейцария 208 милиарда швейцарски франка годишно. От тях 150 млрд. ще дойдат от данъчни приходи, другите 55 млрд. се очаква да бъдат взети от социални и пенсионни държавни фондове.
Според привържениците на безусловния базов доход, парите се явяват право на човек и обсъжданата сума отговаря на необходимите стандарти на живот. Поддръжниците на инициативата смятат, че в случай на положителен резултат, хората ще имат възможност да работят това, което им харесва, а не да се занимават с нещо скучно.
Противник на проекта е Натали Фонтане , член на Швейцарската радикал-либерална партия, според нея това няма да насърчи хората да работят, а именно обратното ще ги стимулира да не вършат нищо, а това противоречи на принципите на страната.
Швейцария не е единствената страна, в която може да се въведе механизъм за безусловен доход. Правителствата на Финландия и Канада също разглеждат подобни проекти. В допълнение, 2/3 от хората във Великобритания подкрепят идеята за гарантирани ползи за всички граждани.