Български стартъп променя нагласите на хората за психичното здраве
Momfident е виртуален психологически асистент, който помага на майки с малки деца да се справят с психологическите предизвикателства
Появата на нов член в семейството е свързана с много позитивни емоции. Наред с тях обаче страхът от неизвестното, новите задължения и отговорности, които връхлитат майките, а и бурията от хормони, която се вихри в телата им, съвсем не са за подценяване.
Често се сблъскваме със стигмата за психичното здраве на майките след раждане и очакванията на хората, че това е най-щастливият период в живота на една жена. За някои дами обаче този период е огромно предизвикателство и невъзможността да се справят с бурята от емоции ги кара да изпаднат в т.нар. „следродилна депресия“.
Това е сериозен проблем, който обикновено се наблюдава до една година след раждането. Следродилната депресия се характеризира със силни чувства на тъга, тревожност, раздразнение, преумора, придружени от соматични и когнитивни промени, които значително повлияват всекидневното функциониране. За да бъде диагностицирана, е необходимо симптомите да са с продължителност повече от две седмици (за разлика от следродилната тъга).
На глобално ниво статистиката показва, че са засегнати между 4% и 25% от всички раждали жени, споделя българският психолог Преслава Биковска в статия по темата на сайта на болница ВИТА.
Именно за да променят нагласите на хората за психичното здраве на жените след раждане и да им помогнат, доц. Стоянка Черкезова от института за изследвания на населението и човека към БАН и Женя Димитрова създават Momfident – виртуален психологически асистент.
Българският стартъп взе участие в първия балкански форум, организиран от SEE Science & Technology Parks Alliance, който се проведе в края на месец октомври. Организацията обединява научни паркове и иновационни зони от България, Гърция, Румъния, Сърбия, Турция и Черна гора, сред които и "София Тех Парк".
Виртуален психологически асистент
Идеята на двете дами е да създадат виртуален психологически асистент, който да подкрепя майките на деца от 0 до 3-годишна възраст. Те все още обучават изкуствения интелект на база дълбочинни проучвания сред майките, за да се установят нагласите и нуждите. Идеята е технологията да разпознава сигналите, които поведението на една майка издават за наличие на следродилна депресия, за да може проблемът да бъде своевременно решен.
Съответно ако се установи, че дадена жена има нужда от разговор със специалист, цялата кореспонденция, която има тя с изкуствения интелект, ще бъде пренасочена към жив човек – отново в рамките на приложението.
Платформата Momfident официално все още не работи. Очаква се това да се случи в средата на месец декември. На този етап екипът провежда проучване сред майките на децата между 0 и 3 години. Отговорите от анкетата ще бъдат използвани за обучението на изкуствения интелект.
Проблемът не е, че няма информация по темата, а че не е синтезирана. И много често жените се чудят и си задават въпроса: „Само аз ли не се справям?“, казва Женя Димитрова пред Economic.bg.
Регистрирайки се в платформата, на всяка майка ще бъде създаде профил на база на кратък въпросник, който ще й бъде зададен при регистрация.
По принцип е трудно да се довериш на изкуствен интелект и ние знаем това. Затова бихме искали да уверим, че всичко ще бъде достатъчно прецизно, така че да бъде запазена конфиденциалността“, уточнява доц. Стоянка Черкезова.
Всичко в платформата е абсолютно анонимно и се дава възможност на жените сами да преценят дали разговорът с изкуствения интелект да бъде прехвърлен на специалист, с когото да продължат разговора.
Излизане извън границите на България
Бъдещите планове на Momfident са да се разрасне в платформа за виртуална психическа подкрепа на хора от всякакви групи. Българският стартъп планира и излизане в чужбина, започвайки от Великобритания. Плановете на компанията са експанзията да продължи към Австрия, Германия и САЩ – „като един от много големите пазари с доста проблеми в тази сфера“.
След нещастния случай в България от това лято (бел.ред. – жена в следродилна депресия беше открита мъртва) решихме, че е крайно време да направим национално проучване и да разберем каква е текущата ситуация конкретно в нашия културен контекст“, казва Женя Димитрова.
Проектът до момента се финансира единствено с лични средства, но стартъпът е на търсене на външно финансиране.
Това би ни помогнало да реализираме цялата мисия, която сме поели.“