„Добър ден за човешките права“: Съхраняването на IP адреси е забранено в ЕС
Използването на данни за трафик и местоположение може да послужи за неправомерно профилиране на хора
Превантивното, общо и безразборно съхранение на данни за IP адреси, трафик и местоположение е нарушение на нормативната уредба на Европейския съюз. Изключения се допускат единствено в случаи на „сериозна заплаха за националната сигурност“. Това постанови Съдът на Европейските общности (ЕС) в Люксембург, след като германските компании Telekom Deutschland и SpaceNet оспориха приет по-рано национален закон.
Законодателството на ЕС изключва общото и безразборно съхраняване на данни за трафик и местоположение“, се казва в изявление на съда.
Решенията на Съда на ЕС са валидни за всички национални съдилища в Блока, които гледат подобни казуси.
Произнасянето му сега идва, след като германски закон задължи телекомуникационните компании да съхраняват клиентски данни за трафик (б.р. – IP адрес е съкратено от Интернет протокол (IP) и се отнася до уникален адрес, където се доставят данни и Интернет трафик. В някои случаи IP адресът се приема за лични данни) и местоположение в продължение на няколко седмици. Стоварването на такава отговорност върху тях провокира опасения за злоупотреба с граждански права, тъй като подобна информация може да се използва за профилиране на хората.
Федералният административен съд, един от най-висшите съдилища в Германия, по-рано каза, че възможността да се правят заключения за личния живот на хората от такива данни е ограничена и е достатъчно защитена. Според Съда на ЕС обаче германското законодателство, което изисква данните за трафика да се съхраняват десет седмици, а за местоположението четири седмици, се прилага за „много широк спектър“ от информация.
Това „може да позволи да се направят много точни изводи за личния живот на лицата, чиито данни се събират... и по-специално да позволи профилиране на тези лица“, изтъква Съдът на ЕС.
Германският закон бе лансиран с мотива да помогне в борбата с тежки престъпления и предотвратяването на конкретни заплахи за националната сигурност. Съхранението на данни обаче не е допустимо да се извършва „превантивно“, категоричен е европейският съд.
Единствено в случаите, когато държава от ЕС е изправена пред „сериозна заплаха за националната сигурност“, която е „реална и налична“, доставчиците на телекомуникационни услуги могат да бъдат задължени да запазят данни за клиентите си.
Решението бе приветствано от министъра на правосъдието Марко Бушман с думите:
добър ден за гражданските права“.
От коментара му в Twitter стана ясно, че предстои бързо и окончателно премахване на законовото задължение за съхранение на данни без причина.
Защитата на данните е чувствителен въпрос в Германия. По-рано съдилища са издавали решения, насочени към ограничаване на достъпа на службите за сигурност до информация за хората.
Бушман пък е част от Свободната демократична партия (FDP), която превърна защитата на данните в централен стълб на своята политика.