Новите супергерои на софтуерната разработка
Как Low Code платформите създават нови възможности за бизнес растеж
Представете си свят, в който всеки може да разработи собствено мобилно приложение, да създаде персонализиран уебсайт или да автоматизира рутинни задачи в бизнеса, без да е необходимо да пише сложен код.
Ще попитате - как е възможно това? Отговорът е в един бързо развиващ се нов сегмент, наречен Low Code / No Code. Той включва множество нови платформи, които
превръщат разработката в детска игра
позволявайки на всеки да създава персонализирани решения. Ще могат ли обаче тези инструменти да заменят напълно професионалните разработчици? Ще разгледаме последните тенденции в развитието на платформите за разработка на софтуер с малко или без никакво програмиране, ще представим най-използваните сред тях и ще разгледаме как те ще променят начина, по който създаваме софтуер.
Как работят?
Те позволяват на хора с различен професионален опит и знания да създават мобилни приложения, чатботове и други иновативни решения. С помощта на средства като Bubble, Webflow и Airtable, независимо от знанията и уменията си за програмиране, всеки вече може да решава предизвикателствата на бизнеса си като създаде свое технологично решение, отговарящо на спецификите му.
За разлика от традиционния начин на програмиране, при който целият код се пише от разработчици, при този нов модел се използва графичен интерфейс, който не само намалява времето за разработка, а и позволява на по-широк кръг от хора да създават софтуерни приложения. Друго ключово предимство за бизнеса е, че Low Code платформите намаляват разходите както за висококвалифицирани специалисти, така и за внедряване и поддръжка.
Ефектите за икономиката
са на много нива. От една страна, в Low Code/No Code сектора се появяват множество новостартиращи фирми, някои от които растат с бързи темпове. От друга - около тях се създават нови екосистеми с множество възможности за развитие на бизнес и разкриване на нови работни места. А от трета - огромен брой компании от не-технологични сектори могат по-лесно да се сдобият с необходимите им софтуерни решения, което да ускори бизнеса им.
Нека си припомним как платформата WordPress либерализира изработката на уебсайтове и заедно с това спомогна за появата на цяла нова екосистема от плъгини и теми. И също както WordPress не доведе до изчезването на уеб разработчиците, които днес имат повече работа от всякога, Low Code платформите имат своите ограничения и едва ли ще застрашат работата на програмистите.
А ето и кои са най-популярните Low Code/No Code платформи за 2024 г., които помагат за бързото създаване и внедряване на приложения.
Мощни уеб приложения без програмиране
Low Code платформата Bubble позволява създаването на мощни уеб приложения, дори и без наличието на задълбочени знания по програмиране. Чрез нея малки бизнеси, стартиращи компании и дори отделни предприемачи могат да създават свои собствени проекти, без да правят големи инвестиции в екип от разработчици. С тази платформа компаниите лесно могат да автоматизират процесите си, да създават свои онлайн магазини, различни прототипи на продукти, както и да разработват вътрешни инструменти.
Бъдещето на уеб дизайна е визуално
Webflow е платформа за уеб дизайн без писане на код. Тя предлага мощни инструменти за създаване на персонализирани уебсайтове. Със своите интуитивност и достъпност този инструмент може да помогне на компаниите да създадат уникално онлайн присъствие, да увеличат продажбите и да подобрят имиджа си. В допълнение, платформата има вградени SEO инструменти, които помагат на уебсайтовете да се класират по-добре в търсачките.
Всеки може да анализира данни
Платформата Airtable превръща сложните данни в интуитивни и лесни за разбиране таблици и бази. Освен това, тя може да автоматизира рутинни задачи, като създаване на отчети, изпращане на напомняния и управление на проекти. Airtable може да намали времето за изпълнение на задачите, увеличавайки точността на данните и подобрявайки вземането на решения.
Автоматизиране на рутинни задачи
Zoho Creator е друг Low Code инструмент, с който могат да се създават бизнес приложения, дори и от хора без технически умения. Платформата позволява на компаниите да събират, организират и анализират информация по ефективен начин, както и да автоматизират рутинни задачи, като например обработка на данни, генериране на отчети и изпращане на уведомления.
Инструментът, който превръща идеите в мобилни приложения
Appy Pie е друга Low Code платформа, подходяща за малки бизнеси и стартиращи компании. Тя предлага планове и функции, които са специално разработени за тях и значително намалява времето за пускане на сайтове и мобилни приложения на пазара.
Ускоряване на дигиталната трансформация
OutSystems е идеално решение за бизнеси, които искат да ускорят дигиталната си трансформация и да създават иновативни решения. Подобно на останалите Low Code платформи, и тази позволява разработването и пускането на пазара на приложения много по-бързо в сравнение с традиционните методи за разработка.
В добавка, приложенията, създадени с OutSystems, са високопроизводителни и могат да се справят с големи обеми от данни и потребители. Те също могат лесно да се променят и адаптират към новите бизнес изисквания.
Инвестиция в бъдещето на бизнесa
Mendix позволява на потребителите да създават приложения, които точно отговарят на техните бизнес процеси, без да се ограничават от стандартни шаблони. А това води да създаване на персонализирани работни потоци, които оптимизират процесите и увеличават ефективността. В резултат намалява времето за разработка, увеличават се приходите, както и се подобрява удовлетвореността на клиентите.
Автоматизация на бизнес процесите
Платформата Appian позволява на бизнеса да анализира големи обеми от данни в реално време и да взема информирани решения. Тя позволява създаването на интерактивни табла за визуализация на данни и проследяване на ключови показатели. По този начин може да помогне на компании от различни индустрии, като финанси, здравеопазване, производство, търговия и др., да автоматизират процесите си на продажби, както и да оптимизират веригите си за доставки.
GenAI променя правилата на Low Code
С нарастване популярността на генеративния изкуствен интелект (GenAI), който предоставя още един лесен начин за разработка на софтуер, Low Code/No Code платформите започнаха да го добавят в своите предложения. Според експерти това по-скоро ще доведе до тяхната еволюция, а не до тяхното елиминиране. Tази интеграция ще направи Low Code платформите още по-мощни, достъпни и ефективни, разширявайки обхвата от приложения, които могат да правят. Бъдещият пейзаж на разработката ще бъде синергия между „цивилни” разработчици, професионални програмисти и изкуствен интелект, прогнозират още специалистите.
Въпреки това, тази интеграция може да доведе и до нови предизвикателства по отношение сигурността на данните, управлението на потенциални грешки в конфигурациите, необходимост от непрекъснато обучение на моделите, за да се адаптират към променящите се изисквания, както и решаване на етичните въпроси, свързани с използването на изкуствен интелект в процеса на разработка.
Независимо от изброените предизвикателства, сътрудничеството между изкуствения интелект и Low Code платформите прокарва пътя към достъпната софтуерна разработка, отваряйки нови хоризонти за създаване на иновативни уебсайтове и приложения.
Текстът е част от бр. 123 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.