Доларът под натиск преди данните за инфлацията в САЩ
Златото посъкпна поради нарастването на физическото търсене и спада на долара
Основните валути се търгуваха в тесни рейнджове в понеделник, след като липсата на икономически данни в календара даде малко поводи за сериозно ценово движение. В същото време японските акции поскъпнаха поради възможността за нарастване на разходите при публичния пенсионен фонд, което доведе до поевтиняването на йената.
След края на една седмица, изпълнена с големи ценови колебания, инвеститорите изглежда нямаха желание да правят нови залози преди данните за инфлацията в САЩ в сряда и европейските данни за производството в четвъртък.
В добавка се очаква Фед да продължи с плана си за прекратяването на количествените облекчения в края на месеца, като прогнозите са основния лихвен процент да остане близо до нулата през 2015.
Йената поевтиня, след като японския индекс Nikkei нарасна с 4% в понеделник, отчитайки положителните икономически данни за САЩ от миналата седмица, както и новината, че обществения пенсионен фонд на Япония, притежаващ портфолио на стойност 1.2 трлн. долара, ще повиши делът на местните акции в портфейла си от 12% до 25%.
Доларът изгуби 0,5% спрямо йената до 106.81 йени, докато еврото се търгуваше на печалба от 0.37% за 1.2809 долара.
Паундът възвърна част от загубената територия спрямо долара след дъното от миналата седмица, разменяйки се на печалба от 0,51% за 1.6161. Спадът на валутата на Великобритания свали 100- дневната пълзяща средна до малко под 200- дневната за пръв път през последната една година. Когато краткосрочната пълзяща средна слезе под дългосрочната, това в повечето случаи се възприема като негативен знак за валутата.
Централната банка на Германия заяви в понеделник, че икономиката на Германия е достигнала опасно близо до рецесията, прогнозирайки малък или никакъв растеж през втората половина на 2014.
Междувременно от ЕЦБ заявиха, че са започнали да изкупуват обезпечени облигации, в опит да съживят икономиката на еврозоната и да се справят с дефлацията.
Мрачната оценка на Бундесбанк поставя въпроса дали икономиката на Германия не е все още слаба, което би било в съответствие с проблемите на единната валута на 18- те страни членки, чиито икономики вече се забавят значително.
Производствените цени в Германия се понижиха за 14- ти пореден месец, подчертавайки дефлационния натиск, който поражда толкова тревоги сред инвеститорите и политиците.
Златото посъкпна поради нарастването на физическото търсене и спада на долара
Златото поскъпна в понеделник, слагайки край на двудневната губеща серия, след като бе подкрепено от спада в цената на долара и подновеното физическо търсене, свързано с празника Дивали, основното събитие в Индия, свързано с купуването на кюлчета.
Рано днес златото поскъпна до едномесечен връх от 1250 долара за тройунция, след като физическото търсене нарасна преди започването на Дивали в сряда и преди началото на сватбения сезон, когато търсенето традиционно е най- силно.
Миналата седмица металът записа втората си поредна седмица на печалба, въпреки че бе на загуба в четвъртък и петък. Според анализатори, ако възстановяване на фондовите пазари продължи в комбинация с устойчивия растеж в САЩ могат да поставят под натиск цените на златото в краткосрочен план.
Спот цената на метала нарасна с 0,6% до 1247.11 долара за тройунция.
Американските фючърси върху злато с доставка през април поскъпнаха с 5.70 долара до 1244.70 долара за тройунция при по- нисък от обичайното обем на търговията.
Спадът на долара от 0,2% спрямо кошница от шест основни валути също подкрепи златото. След седмица на сериозни пазарни колебания в цените на валутите, инвеститорите изглежда се подготвиха за спокоен старт в понеделник, като не пожелаха да направят нови залози преди данните за инфлацията в САЩ в сряда и тези за европейското производство в четвъртък.
Търсенето от страна на водещите центрове за физическо купуване в Азия бе силно, но може да е на път да стихне. Премиите за килобар контрактите бяха с дискаунт на Шанхайската златна борса миналата седмица.
Настроенията на световните финансови пазари обаче показаха колебливи признаци на възстановяване.
Цените на американските правителствени облигации възвърнаха ранните си загуби в понеделник, докато индексите S&P 500 и Nasdaq приключиха на печалба, преодолявайки ранните загуби, причинени от ръста в търсенето на безопасния правителствен дълг.
Най- големият публично търгуван фонд, базиран на злато, в света, SPDR Gold Trust, също видя ръст на инвестициите. Миналата седмица запасите му нараснаха с 1.5 тона, което е първата му седмица с входящ поток от началото на септември до сега.
Сред останалите благородни метали платината поскъпна с 0,9% до 1264.70 долара за тройунция, паладият нарасна с 1,2% до 760.05 долара за тройунция, а среброто спечели 0,7% до 17.35 долара за тройунция.
Отдел "Анализи валутни
пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)