Доларът под натиск след слабите данни за инфлацията в САЩ
Златото поскъпна с повече от 1 процент
Доларът бе поставен под натиск в края на вчерашния ден, след като слабите данни за инфлацията в САЩ накараха инвеститорите да намалят залозите в полза на увеличението на лихвения процент.
Решението, което трябва да вземе централната банка след края на заседанието, продължава да държи вниманието на инвеститорите, особено след неочаквания спад на потребителските цени през август с 0,1%.
Йената също реализира загуби, след като стана ясно, че рейтинговата агенция Standard and Poor's е намалила кредитния рейтинг на Япония до А+. Намалението изравни оценката на фирмата с тези на нейните конкуренти от Moody's Investors Service и Fitch Ratings.
Доларът се разменяше за 120.89 йени, отдалечавайки се от достигнатото във вторник дъно на 119.40. Еврото остана стабилно на 136.46 йени.
Единната валута се разменя за 1.1290 долара, реализирайки лек спад, след като данните инфлацията в еврозоната през август бяха ревизирани надолу, подкрепяйки виждането, че ЕЦБ може да разшири програмата си за изкупуване на облигации.
Доларовият индекс, който измерва силата на долара спрямо кошница от шест основни валути, бе на загуба от 0,1% до 95.306, но все пак се задържа над 3- седмичното дъно на 94.913, достигнато в понеделник.
Златото поскъпна с повече от 1 процент
Златото поскъпна с повече от 1% в сряда, след като данни показаха изненадващ спад на инфлацията в САЩ през миналия месец, намалявайки очакванията, че Фед ще повиши лихвения процент за пръв път от почти десетилетие.
Индексът на потребителските цени регистрира неочаквано понижение през август, показвайки ниско ниво на инфлация, което ще усложни допълнително решението на централната банка.
Данните обаче помогнаха на златото да пробие тесния рейндж, в който се движеше последните дни, достигайки едноседмичен връх на 1 124.30 долара за тройунция.
Спот златото последно се търгуваше за 1 121 долара за тройунция, докато американските фючърси върху злато с доставка през декември поскъпнаха с 1,5% до 1 119 долара за тройунция.
Среброто отбеляза ръст от 3,4% до 14.88 долара за тройунция.
Според проведено наскоро проучване, малко над половината от запитаните 80 икономисти са отговорили, че очакват Фед да се въздържи от действия още малко.
Едно евентуално увеличение на лихвения процент би се отразило негативно на нелихвоносното злато.
На физическите пазари цените в Индия бяха с дискаунт от 5 долара за тройунция спрямо световния еталон поради намаленото търсене, коментираха дилъри, докато в Китай те бяха с премия от 5 долара.
Платината поскъпна с 1% до 966.49 долара за тройунция, а паладият нарасна с 1,1% до 606 долара за тройунция.Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)