Драстичен скок на киберинцидентите в публичния сектор в България
Държавата ще раздаде безвъзмездно 4 млн. лв. на малки и средни фирми, за да повишат киберсигурността си
Киберинцидентите само в публичния сектор от началото на годината до момента наброяват 6100. За сравнение, през цялата минала година са регистрирани 4100. Статистиката изнесе министърът на електронното управление Александър Йоловски, като подчерта, че „това изобщо не са малки числа“.
Актуалните данни за увеличения брой атаки идва в момент, когато значението на киберсигурността расте все повече – както на фона на бурната дигитализация на административните и бизнес дейности, така и на задълбочаващата се хибридна война. Нахлуването на Русия в Украйна например бе последвано от огромен брой DDoS атаки (тип отказ от услуга) срещу сайтове на държавната администрация, целящи да внесат допълнителен хаос.
Дигитализацията и киберсигурността са двете страни на една и съща монета“, отбеляза Александър Йоловски.
Според него ключов фактор са хората – наред с инвестициите в оборудване и цифрови услуги, трябва да се насочват средства и към служителите и потребителите.
Ние лесно можем да закупим определени продукти, да внедрим определени решения, но ако нямаме хората, които да обезпечат тяхната дейност, задачата не е изпълнена“, коментира министърът.
Споделянето на информация за киберинциденти е ключова за подобряването на общата киберзащита. Неслучайно Европейският съюз приоритизира изграждането на Национални координационни центрове, които да се нагърбят с тази задача и да влязат в ролята на контактна точка по всички теми, свързани с киберсигурността. На събитие във вторник Йоловски представи проект за развитие на местната мрежа, в която се очаква да бъдат ангажирани партньори и от публичния, и от частния сектор.
Предвижда се и създаването на програма за финансова подкрепа, която ще подпомогне малки и средни предприятия в усвояването на най-съвременни решения за киберсигурност. Фирмите ще могат да кандидатстват за безвъзмездна помощ в размер до 120 000 лева, с които да подобрят киберсигурността си. Общо по програмата ще бъдат предоставени около 4 милиона лева.
Според министър Йоловски България разполага с добри местни фирми, които развиват дейност и тук, и в чужбина. На този фон няма как да бъде подмината темата за липсата на специалисти по информационни технологии и киберсигурност.
Другите държави членки също инвестират много в тази посока. България не бива да изостава. Оживяването на екосистемата е от ключово значение“, посочи Йоловски.
Историята от последните години пази спомена за няколко особено гръмки случая: като например срива на Търговския регистър, теча на данни от Националната агенция за приходите и атаката срещу „Български пощи“. Инциденти като тези сериозно подкопават доверието в електронното управление, но според ресорния министър държавата си е взела поука и е надградила защитите си. За пример Йоловски даде изграждането на Държавен хибриден частен облак и защитен интернет възел за публични услуги.