Древен океан от магма е открит на Южния полюс на Луната
Учени са анализирали проби, взети по време на космическата мисия на Индия Chandrayaan-3
Южният полюс на Луната някога е бил покрит с океан от течна разтопена скала, според учени. Констатациите подкрепят теорията, че магмата е образувала повърхността на Луната преди около 4.5 милиарда години, предава BBC. Следи за това бяха открити от историческата мисия на Индия Chandrayaan-3, която кацна на южния полюс на Луната миналия август.
Мисията изследва тази изолирана и мистериозна област, където нито един кораб не е кацал досега. Констатациите помагат да се подкрепи една идея, наречена теория за лунния магмен океан, за това как се е образувала Луната.
Учените смятат, че когато Луната се е образувала преди 4.5 милиарда години, тя е започнала да се охлажда и по-лек минерал, наречен фероанортозит, е изплувал на повърхността. Този фероанортозит - или разтопена скала - формира повърхността на Луната. Екипът зад новите открития откри доказателства за фероанортозит в Южния полюс.
Теорията за ранната еволюция на Луната става много по-стабилна в светлината на нашите наблюдения“, каза д-р Сантош Вадавале от Лабораторията за физически изследвания, който е съавтор на статията, публикувана в Nature в сряда.
Преди мисията на Индия основните доказателства за магмени океани бяха открити в средните ширини на Луната като част от програмата Аполо. Проф. Вадавале и неговият екип бяха в контрола на мисията по време на Chandrayaan-3.
Бяха наистина вълнуващи времена. Да седим в контролната зала, да движим лунохода по лунната повърхност – това наистина беше изживяване, което се случва веднъж в живота“, казва проф. Вадавале.
Когато индийският спускаем апарат, наречен Викрам, направи прочутото си меко кацане на Южния полюс миналия август, луноход, наречен Pragyaan, излезе от кораба. Той обикаляше около лунната повърхност в продължение на 10 дни, докато учените работеха денонощно, инструктирайки го да събира данни на 70 градуса южна ширина.
Роботът е създаден да издържа на температурни колебания и може да взема собствени решения за това как да се движи по неравната и прашна лунна повърхност.
Направени са 23 измервания с инструмент, наречен рентгенов спектрометър с алфа частици. Това основно възбужда атомите и анализира произведената енергия, за да идентифицира минералите в почвата на Луната.
Екипът от учени също открива доказателства за огромна метеоритна катастрофа в региона преди 4 милиарда години. Смята се, че катастрофата е направила басейна на Южния полюс – Ейткен, който е един от най-големите кратери в Слънчевата система, с размери 2500 км в диаметър. Намира се на около 350 километра от мястото, изследвано от индийския луноход Praygam. Но учените откриват магнезий, за който смятат, че е от дълбоките вътрешности на Луната, изхвърлен от катастрофата и изстрелян над повърхността.
Това е било причинено от голям удар на астероид. В този процес той също е изкопал по-дълбока част от Луната“, каза професор Анил Бхардвадж, директор на индийската Лаборатория за физически изследвания.
Констатациите са само част от научните данни, събрани по време на мисията Chandrayaan-3, която в крайна сметка се надява да открие ледена вода на Южния полюс. Това откритие ще промени играта за космическите агенции, свързани с бъдещо изграждане на човешка база на Луната.