Държавата планира фонд за електробуси за общините
ЕИБ ще оценява състоянието на комплекса „Марица Изток“
България има амбициозна програма за инфраструктурни проекти и модернизация, за която ще търси финансиране от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Това обяви министърът на финансите Асен Василев на годишната пресконференция на Групата на ЕИБ в България, на която бяха отчетени резултатите за 2023 г. от дейността на групата у нас.
Едно от намеренията на държавата е да търси финансиране от европейската банка за създаването на държавен фонд за покупка на електробуси, като бенефициенти да са общините. Но вместо всяка община сама да осигурява по проекти средствата, те да идват от един централен фонд по сключено от правителството и ЕИБ споразумение – по подобие на споразумението за модернизация на подвижния състав на БДЖ. В него са отделени 300 млн. лева за нови вагони и локомотиви, припомни Василев. Според него до година-година и половина може да се подготви подобно споразумение. Опитът на Столична община, която има вече договор за подмяна на старите си автобуси с електрически, показва, че разходите за поддръжката на новите возила са 10 пъти по-ниски от тези на старите, коментира още министърът.
Други проекти, по които ще се търси финансиране от ЕИБ, са по т.нар. Транспортен коридор Север-Юг – тръгвайки от Александруполис в Гърция, магистрала в посока Русе и жп трасе в посока Силистра.
Работим с Гърция за подписването на меморандум за реализацията на тези проекти и създаването на обща компания, която да ги управлява, по подобие на проекта за интерконектора България-Гърция“, каза още Василев.
Друга, според него, възможност, е финансирането на нетрадиционни отрасли като военната промишленост и по-конкретно – стоките с възможна двойна употреба – каквито сигнали имало от ЕИБ, по неговите думи.
Двоен ръст на подкрепата
През 2023 г. обемът на кредитите за България от Групата на ЕИБ, която включва Европейската инвестиционна банка (EИБ) и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), се е увеличил повече от два пъти и възлиза на 1.11 млрд. евро. Очаква се новите финансови средства, отпуснати от Групата на ЕИБ, да мобилизират инвестиции в размер на 5.4 млрд. евро и да допринесат за изграждането на технологично развита, природосъобразна и устойчива икономика. Това обяви Кириакос Какурис, вицепрезидент на ЕИБ.
Почти цялата подкрепа през 2023 г. е предоставена по проекти за изравняване на социалните и икономическите показатели на България с тези в останалата част от Европейския съюз. Близо една пета от средствата са вложени в мерки за климата и устойчивост на околната среда. Дейността на Групата на ЕИБ през изминалата година е подпомогнала близо 8 000 малки и средни предприятия и дружества със средна капитализация и е способствала за запазването на 181 000 работни места в цялата страна.
Финансирането от Групата на ЕИБ за България през 2023 г. възлиза на 1.17% от брутния вътрешен продукт, което поставя страната сред трите водещи държави от ЕС според този показател. Другите две държави членки са Естония и Румъния.
Финансирани проекти за 2023 г.
- Кредитно споразумение с Българската банка за развитие (ББР) и на стойност 175 млн. евро за осигуряване на достъп до ново финансиране за МСП с цел повишаване на производителността и ускоряване на зеления и на дигиталния преход.
- Споразумение за синтетична секюритизация с ПроКредит Банк България, което ще позволи на банката да отпусне нови кредити на стойност 416 млн. евро на малкия и среден бизнес в страната. Близо 30% от финансовите средства са предвидени за екологични проекти.
- През 2023 г. България стана втората страна в ЕС, с която ЕИФ подписа гаранционни споразумения по Плана за възстановяване и устойчивост. Гаранционните споразумения включват четири водещи български банки и се очаква, с течение на времето, те да отключат до 2 млрд. евро ново банково финансиране за МСП и дружествата със средна капитализация.
- С цел да повиши качеството на здравеопазването, ЕИБ подписа кредитно споразумение на стойност 12.8 млн. евро с Община Бургас за съфинансиране на първата детска болница в България, която ще обслужва над 220 000 деца от Югоизточна България. Подкрепеният от консултантската служба на ЕИБ проект е един от ярките примери за усилията, които ЕС полага за повишаване на благосъстоянието на българските граждани и техните съграждани в ЕС.
- Консултантската служба на ЕИБ работи съвместно с Министерство на здравеопазването и по друг значим проект в здравната сфера: Националната детска болница в София. Екипите подготвиха обстоен анализ на слабостите в здравеопазването и понастоящем съгласуват с Министерство на здравеопазването стъпките по подготовката, оценката и изпълнението на проекта.
- В частния сектор ЕИБ оказа подкрепа за устойчивото земеделие и чистия транспорт. Първата корпоративна транзакция на банката по линия на програмата InvestEU бе отпускане на кредит в размер на 50 млн. евро за групата на „Билдком“ за изграждане на нов зърнен терминал на пристанището във Варна. Кредит в размер на 35 млн. евро за Агрия Груп Холдинг, отпуснат от ЕИБ за изграждане на нов завод за преработване на слънчогледово олио, ще помогне на компанията да оптимизира дейността си и да получи достъп до външни пазари, като в същото време създаде работни места и укрепи селските райони.
- В рамките на кредитно споразумение за 40 млн. евро с Елдрайв Холдинг, около 6.8 млн. евро са предвидени за инсталирането на повече от 1 000 нови зарядни станции за електрически автомобили в България.
- Миналата година Енергийна Агенция Пловдив стана първото българско дружество, получило техническа помощ по програмата Европейска помощ за местната енергетика (ЕЛЕНА) за повишаване на енергийната ефективност на 46 обществени и частни сгради в града.
Няколко нови споразумения бяха формално подписани днес (но договорени по-рано) на годишната пресконференция на Групата на ЕИБ с водещи български институции и банки.
Комплексът „Марица Изток“
Консултантската служба на ЕИБ и Министерството на енергетиката ще оценят заедно състоянието на комплекса „Марица Изток“. Министерството на енергетиката планира да трансформира комплекса - един от най-големите открити рудници за добив на лигнитни въглища в Европа с няколко въглищни електроцентрали - да запази работните места и да привлече инвеститори.
ЕИБ и ведомството ще оценят състоянието на комплекса, в това число и неговите преимущества като съществуваща инфраструктура и квалифицирана работна ръка. Оценката ще положи основите на пътна карта за инвеститорите за прехода към по-чиста енергия. Консултантската подкрепа ще помогне на министерството да осигури прехода на комплекса в съответствие с икономическите и социалните потребности и правилата на ЕС.
Екипът ни в Министерство на енергетиката оценява високо възможността да ползва експертизата на ЕИБ при разработването на Мастър плана за развитието на комплекса „Марица изток“, който разполага с ключови предимства – квалифициран и подготвен за индустриални дейности персонал, консолидирани площи, инфраструктурна обезпеченост” заяви Румен Радев, министър на енергетиката.
Споразумение за синтетична секюритизация между Групата на ЕИБ и Алианц Банк
Споразумението предвижда капиталови облекчения за Алианц Банк, като освобождава кредитен капацитет, който ще бъде използван за подкрепа на български компании, като в същото време допринася за прехода на страната към неутралност по отношение на климата.
ЕИФ осигурява защита чрез междинен транш на стойност 29 млн. евро, който на свой ред има насрещна гаранция от ЕИБ, и защита чрез първостепенен транш на стойност над 175 млн. евро, който е гарантиран единствено от ЕИФ. Портфейлът включва потребителски кредити, заеми и лизингови договори за МСП с общ размер на задълженията от около 207 млн. евро.
Съгласно споразумението Алианц Банк се ангажира да предостави нови заеми в размер на 291 млн. евро на малки предприятия и дружества със средна пазарна капитализация за период от три години. От това финансиране около 64 млн. евро ще бъдат насочени към проекти за борба с изменението на климата и устойчивост на околната среда.
Гаранционно споразумение между ЕИБ и ОББ
Гаранционното споразумение има за цел да отключи ново финансиране от близо 150 млн. евро за дружества със средна пазарна капитализация, като улесни достъпа им до заеми за оборотен капитал, нови инвестиции и разширяване.
По силата на споразумението за споделяне на риска на стойност 75 млн. евро ЕИБ ще гарантира 50% от новите инвестиционни заеми и заемите за оборотни средства, които ОББ ще отпусне през следващите две години на български компании с до 3000 служители. Очаква се гаранцията на ЕИБ да осигури по-преференциални и гъвкави условия за бенефициерите.
Консултантска подкрепа за проекти по програма „Околна среда 2021-2027 г.“
Споразумението за консултантска подкрепа между ЕИБ и Министерството на околната среда и водите ще обхване регионални проекти за водна инфраструктура и други приоритетни инвестиции в сферата на околната среда в България. Консултантската служба на ЕИБ ще окаже подкрепа за 11 проекта за водна инфраструктура, за проекти за разделно събиране на отпадъци и за посещения на място за проверка на законността по отношение на биологичното разнообразие. Проектите са част от приоритетните инвестиции по програмата за околна среда на България за периода 2021-2027 г.
„Имаме добра история в съвместната работа с ЕИБ в предишния програмен период. Консултантската подкрепа на ЕИБ по Програма „Околна среда 2021-2027 г.“ ще допринесе за ефективно изпълнение на приоритетни инвестиции във водна инфраструктура, разделно събиране на отпадъци и проверки по отношение на биологичното разнообразие,“ заяви Юлиян Попов, министър на околната среда и водите.
Подкрепа за стартиращи предприятия
Пилотната консултантска програма ще улесни достъпа до дялово финансиране за растеж на иновативни стартиращи и малки предприятия в България. Министерството на иновациите и растежа ще подпомага стартъпите от България да са подготвени за кандидатстване по различните инструменти – за дялово финансиране и грантове, на Европейския съвет за иновации.
България е една от петте страни, включени в консултантската програма.
Като развиваме тази подкрепяща среда, ние се стремим да гарантираме, че българските иноватори са добре подготвени не само да изпълнят основните критерии на Европейския съвет за иновации, но и да се отличат в конкурентната европейска и световна среда“, коментира при подписването на споразумението министър Милена Стойчева.