Държавата си връща 284 млн. лв. енергийни помощи чрез стари програми
Министерство на енергетиката трябва да върне към държавня бюджет общо 401 млн. лв.
Правителството пренасочи над 284 млн. лв. неусвоени пари от оперативни програми към Фонд "Сигурност на електроенергийната система" като компенсация за направените от фонда разходи по програми за компенсиране на бизнеса заради високите цени на тока.
Тези 284 млн. лв. дефакто обаче ще отидат в държавния бюджет. Средствата ще бъдат върнати от Фонда към Министерство на енергетиката, което пък с друго решение от днес трябва да възстанови в държавния бюджет 401.4 млн. лв., отпуснати за компенсиране на високите енергийни цени, както и за финансиране на фискални антиинфлационни мерки.
Общо 450 млн. лв. бяха отпуснати на МЕ още през 2021 г. като допълнителни разходи по бюджета за енергийни помощи. Средствата тогава бяха осигурени от преизпълнение на данъчните приходи в Държавния бюджет.
Разликата идва от там, че около 31.4 млн. лв. от тези средства са използвани за допълване на бюджета на фонд „Сигурност на електроенергийната система“ за изплащане на компенсации на операторите на електропреносната и електроразпределителните мрежи в страната за разходите им за технологични нужди. Други 16 млн. лв. от общата сума са използвани за подпомагане на земеделските производители за разходите им за напояване. Тази сума ще бъде възстановена по бюджета на Министерството на енергетиката, се казва в решението. Допълнително още 1.159 млн. лв. са използвани за финансиране на Министерството на младежта и спорта за организирането и провеждането на европейско първенство по волейбол за мъже. Последната сума вече е възстановена по бюджета Министерството на енергетиката. Така от отпуснатите 450 млн. лв. Министерството на енергетиката следва да възстанови в държавния бюджет сумата от 401 402 985 лв.
Решението да се използват неусвоени пари от стари оперативни програми беше взето през юни тази година. Правителственото решение е да могат да бъдат прехвърлени 350 млн. евро от бюджета на оперативните програми за периода 2014 - 2020 г. със срок на използване края на 2023 г.
За момента се пренасочват само част от тях - 284 млн. лв. Това се случва с с изменение на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. (ОПИК), от която идват 99.6 млн. лв. Още 24 млн. евро или малко над 47 млн. лв. ще дойдат от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г. Други 70 млн. евро (137 млн. лв.) идват от програма „Региони в растеж“ (ОПРР) 2014-2020 г.
Парите се прехвърлят през Инструмента SAFE, който бе създаден на европейско ниво, в подкрепа на малките и средни предприятия и уязвимите домакинства, които са особено засегнати от увеличете цени на енергията в контекста на войната в Украйна. Те влизат във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, от който се изплащат компенсациите на бизнеса заради скъпия ток.
Припомняме, че решението на МС неизразходвани общо 350 млн. евро от оперативните програми от миналия период, изтекъл през 2020 г. и със срок на използване краят на 2023 г., беше взето през юни тази година.
Тогава беше посочено, че пари ще се прехвърлят от шест програми - ОП „Иновации и конкурентоспособност“, ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“, ОП „Околна среда“ ОП „Региони в растеж“, ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ и ОП „Добро управление“.