ЕЦБ вдига лихвите през юли
Централната банка сигнализира, че може да ускори повишението през септември
Европейската централна банка прекрати днес дългогодишната си програма за количествени улеснения и сигнализира за предстояща серия от повишения на лихвите. Процесът ще започне през юли но може да се ускори през септември, ако прогнозите за инфлацията не се подобрят.
С рекордно високите 8.1% инфлация и все още растяща, ЕЦБ сега се опасява, че ръстът на цените се ускорява и може да се превърне в трудно разбираема спирала от вдигане на заплати и растящи цени.
ЕЦБ заяви, че ще прекрати купуването на облигации на 1 юли, а по-късно същия месец ще повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта. Банката планира още едно вдигане през септември, но може да избере по-голяма стъпка, ако инфлацията продължи да изненадва.
Управителният съвет възнамерява да повиши основните лихвени проценти на ЕЦБ с 25 базисни пункта на заседанието си за паричната политика през юли“, се казва в официално съобщение.
„Управителният съвет очаква да повиши отново основните лихвени проценти през септември“, се казва в него. „Ако средносрочната перспектива за инфлация се запази или се влоши, по-голямо увеличение ще бъде подходящо на срещата през септември“.
Бързото нарастване на инфлацията първоначално се дължеше на цените на енергията, но разходите за храна и услуги сега също се увеличават.
Размерът на повишенията беше интензивно обсъждан от политиците на ЕЦБ, като главният икономист Филип Лейн предпочете движения от 25 базисни пункта през юли и септември, но други твърдят, че трябва да бъдат по 50 базисни пункта.
В подкрепа на тяхната теза ЕЦБ отново повиши прогнозите си за инфлация, като сега очаква тя да бъде 6.8% тази година спрямо предишната прогноза за 5.1%. През 2023 г. нарастването се очаква да бъде 3.5%, а през 2024 г. – 2.1%, което показва четири поредни години на надвишаване на целта.
Управителният съвет очаква, че ще бъде подходящ постепенен, но устойчив път на по-нататъшни увеличения на лихвените проценти“, се казва в него.
„Високата инфлация е голямо предизвикателство за всички нас. Управителният съвет ще се погрижи инфлацията да се върне до целта от 2% в средносрочен план“, казва ЕЦБ.
Пазарите очакват вдигане с общо 230 базисни пункта на лихвения процент по депозитите до края на 2023 г., което ще прати показателя близо до 2%.
Първото покачване на лихвите на ЕЦБ от повече от десетилетие все още ще ги задържа под по-голямата част от глобалните конкуренти, включително Федералния резерв на САЩ и Английската централна банка, които вдигат агресивно процентите и обещават още повече действия.
За разлика от Фед, ЕЦБ няма планове да намалява баланса си, като политиците потвърждават ангажимента си да продължат да реинвестират парични средства на стойност 5 трилиона евро в публичен и частен дълг, който ЕЦБ държи.
Къде е краят?
Докато началото на затягането на политиката вече е определено, крайната точка остава несигурна.
Лагард каза, че лихвените проценти трябва да се движат към неутралната точка, в която ЕЦБ нито симулира, нито задържа растежа. Но това ниво е недефинирано и ненаблюдаемо, оставяйки инвеститорите да гадаят колко далеч иска да стигне ЕЦБ.
Друг въпрос е как ЕЦБ ще се справи с различията в разходите по заеми на различните държави членки – въпрос, който ЕЦБ каза, че може да разгледа, но не спомена в изявлението си в четвъртък.
Държавите с по-големи дългове, като Италия, Испания и Гърция, вече са видели, че доходността на техните държавни облигации се покачва по-рязко от по-малко задлъжнелите Германия или Франция, което е проблем за универсалната парична политика на ЕЦБ.