ЕИБ е вложила €500 млн. в българската икономика за година
Половината от средствата са целенасочени „зелени“ инвестиции
Групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) е вложила приблизително 1 млрд. лв. (494 млн. евро) в българската икономика през изминалата 2022 г. под формата на заеми, гаранции и ангажименти за дялово участие. Половината от въпросните средства са целенасочени „зелени“ инвестиции. Финансовата институция залага на тях в цялостната си дейност, с което вече си печели името „европейската климатична банка“. С направените общи инвестиции в България групата на ЕИБ е подкрепила 7800 дружества, а с това и над 130 хиляди работни места.
В големите инвестиционни проекти влизат разширяването на софийското метро, за което бе предоставен заем за около 200 млн. евро. Подкрепено бе и изграждането на газовата връзка с Гърция, която официално бе пусната от 1 октомври. Банката е сключила и споразумения с Уникредит Булбанк и Обединена българска банка за предоставяне на гаранции за кредити към малките и средни предприятия.
Част от инвестициите на ЕИБ в България са насочени към малките общини в страната посредством регионалния инструмент на държавата Фонд „Флаг“. В края на 2022 г. дружеството и финансовата институция договориха допълнително партньорство със заем от 40 млн. евро, с който да бъдат подкрепени инвестиции за градоустройствени подобрения и възстановяване, като енергийна ефективност.
Държавното дружество обмисля и създаването на специален климатичен фонд, който да започне работа в края на следващата 2024 г.
Поглед напред
През следващите месеци банката ще работи усилено с българските институции по линия на програмите от Плана за възстановяване и устойчивост, по които консултира българските власти. Работата по тази задача започна още през 2022 г., като общо 330 млн. евро от ПВУ ще бъдат управлявани от ЕИБ.
Стартираният от България процес по предоговаряне на Плана за възстановяване, според вицепрезидентът на ЕИБ Лиляна Павлова, няма да окаже особено влияние на дейността, която банката извършва като консултант.
Предоговарянето трябва да има солидни основни причини. Реалистично е да бъдат предоговорени определени проекти, но за големите цели това ще бъде по-трудно“, коментира Павлова на специална пресконференция за резултатите на банката в България.
От нейните думи стана ясно, че преговорите между двете страни трябва да завършат възможно най-скоро, тъй като в противен случай се отлага изпълнението на Плана, а според европейския регламент всички процедури по него трябва да бъдат приключени до 2026 г.
Идеята е тази година Европейската инвестиционна банка да играе роля и в отговора на Европейския съюз на новия американски Закон за инфлацията и милиардите инвестиции, които тепърва ще бъдат отключени за зеления преход отвън Атлантика. През изминалата седмица Европейската комисия представи все още щрихирана визия за това си начинание.
Банката има намерение и да подпомогне България с проектите по оперативните програми от новия програмен период 2021 – 2027 г.
Българските фирми и какво може да се желае от тях
Българските фирми изостават в „зелените“ си инвестиции за борба с климатичните промени спрямо останалите европейски страни. Около 70% от тях посочват, че намаляват парниковите газове, които отделят при дейността си, докато средно за Европа този процент надхвърля 85%, показва собствено представително проучване, изготвено в средата на миналата година от ЕИБ. Една трета от българските фирми пък инвестират в енергийна ефективност, докато средно за Европа този дял е с около 10 пункта нагоре.