ЕК дължи 1 млрд. евро на България
Страната ни усвоява 83% от евросредствата, което е под средното за ЕС
Проекти за 1 млрд. евро все още не са изплатени на България от Брюксел по програмите от изтичащия финансов период до края на годината, съобщи в интервю за БНР еврокомисарят по въпросите на регионалната политика Корина Крецу.
Тя обясни, че парите няма да се загубят, защото част от финансирането на големите инфраструктурни проекти като магистралите ще бъде прехвърлено от бюджета на новата финансова рамка за 2014-2020 г. Българският темп на усвояване на еврофондовете е около 83%, което все още е под средното равнище за ЕС (88%), добави Крецу.
„Възхищавам се на усилията на правителството да навакса закъснението. Както и в Румъния, България започна твърде късно подготовката за този финансов период. Но през последната година работи усърдно да компенсира пропуснатото“, обясни тя.
Според нея България се представя по-добре в началото на втория програмен период (2014-2020), което дава шанс на българите да направят своята икономика по-конкурентоспособна и да проведат решаващи структурни реформи.
Крецу анонсира анализ за приноса на структурните фондове към стратегическите приоритети на ЕС, който ще представи през следващата седмица в Брюксел. Той съдържа специфични елементи за всяка отделна държава.
Между 2014 и 2020 г. в България трябва да бъдат инвестирани 10 млрд. евро. През 2013 г. над 65% от публичните инвестиции у нас са дошли от еврофондовете и е много важно страната да усвоява успешно тези пари.
„Работим здраво с българските власти, за да извлекат максимума от фондовете в полза на реалната икономика“, категорична бе тя.
Срокът за подаване на проекти от стария програмен период е до края на 2015 г., но благодарение на специално изработен механизъм, искания за възстановяване на средства могат да се подават до ЕК и през следващата.
Благодарение на съвместните усилия на Брюксел и българските власти, рискът от закъснения по проектите е ограничен. Все още има риск от загуба на средства, но те са много по-малко, отколкото година по-рано.
Проектите, които не могат да бъдат приключени през декември, ще бъдат фазирани, т.е. ще получат пари от новия програмен период. Сред тях са магистралите.
„Ако това не беше направено, не само, че проектите щяха да останат недовършени, но големи суми пари трябваше да се върнат по сметките на ЕК“, обясни Крецу.
Според нея 2016 г. е решаваща година и трябва да се положат максимални усилия както за успешното приключване на стария програмен период, така и за бързото стартиране на новия. Крецу отбеляза, че България вече има натрупан опит и трябва да се учи от грешките си. В противен случай след няколко години ще се повтори същата сложна ситуация.
Корина Крецу пристига на посещение в София на 11-и декември.