ЕС забранява вноса на руско злато
Комисията предложи нов пакет от санкции срещу Москва заради войната в Украйна
Европейската комисия официално предложи в петък нов пакет от санкции срещу Москва, който включва забрана за внос на руско злато. Предлагат се и правни промени, за да се предотврати възможността настоящите мерки да възпрепятстват износа на храни, пише Reuters.
Новите мерки се считат за „пакет за поддръжка и привеждане в съответствие“, се казва в изявление на Комисията.
Длъжностни лица в частни разговори го нарекоха „шест и половина“ набор от санкции заради ограничения му обхват в сравнение с шестте кръга, наложени след нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари, които засегнаха руските финансови услуги, петрол и въглища.
Днешният пакет ще въведе нова забрана за внос на руско злато, като същевременно ще засили нашия контрол върху износа с двойна употреба и напреднали технологии“, се казва в изявление на Комисията. „По този начин ще засили съответствието на санкциите на ЕС с тези на нашите партньори от Г-7. Също така ще засили изискванията за докладване, за да затегне замразяването на активи в ЕС“, се казва в съобщението.
Правителствата на ЕС сега трябва да се споразумеят относно мерките, за да станат закон, въпреки че дипломати казват, че те не предизвикват противоречия и трябва да преминат лесно. Посланиците трябва да се срещнат в понеделник и след това в сряда за евентуално одобрение.
Някои мерки могат да имат сериозно въздействие върху засегнатите сектори.
Един източник каза за Reuters, че вносът на руско злато през трети страни също ще бъде засегнат, но не уточни как ще работи това.
Брюксел също така ще затегне съществуващите санкции с нови ограничения върху вноса от Русия на стоки, които биха могли да се използват за военни цели, включително химикали и машини.
Нови лица и организации, считани за близки до Кремъл, ще бъдат включени в черния списък и ще бъдат засегнати от замразяването на активи и забрани за пътуване.
Въздействие на хранителната криза?
Комисията също така ще измени съществуващите санкции, за да се увери, че те няма да нарушат износа на храни и зърно от Русия.
Африканските страни обвиниха санкциите на ЕС за изострянето на продължаващата хранителна криза, причинена главно от войната в Украйна и руската блокада на украинските пристанища, откъдето зърнените култури обикновено се изнасят за света.
ЕС отрече санкциите му да са засегнали търговията с храни. Предложените промени сега имат за цел да гарантират, че правилата няма да бъдат тълкувани погрешно от търговците, включително забраната за достъп на руски кораби до пристанищата на ЕС, каза за Reuters един от европейските чиновници.
Руските кораби, които превозват храна или лекарства, вече са освободени, но някои търговци избягват храни, изнасяни от руски пристанища, които са косвено собственост на руски държавни компании и които са били санкционирани от Брюксел. Новият пакет ще изясни, че тези пристанища не са обект на санкции, каза източникът.
В същото време Комисията има за цел да затегне съществуващата забрана и да попречи на руските кораби да заобикалят санкциите, като разтоварват товарите си на външни докове, каза източникът. За тази цел определението за пристанища трябва да бъде разширено.
Забраната за западни фирми, предлагащи облачни услуги на руски клиенти, също обсъждани да са в този пакет, засега се отлагат за бъдещи кръгове, тъй като мярката сега се координира със Съединените щати и Великобритания, чиито компании доминират в сектора.