Денков очерта апокалипсис при ранно отнемане на дерогацията за „Лукойл“
Агенция „Митници“ и службите не разполагат с информация за нарушаване на европейските санкции от страна на българските институции
„Експлозии, пожари и високи цени“:
Цените на горивата ще се повишат и има риск от нарушаване на оперативната дейност на рафинерията на „Лукойл“ в Бургас, ако дерогацията за руското дружество отпадне по-рано от предвиденото. Това коментира премиерът Николай Денков след края на заседанието на Съвета по сигурността към Министерския съвет, на което бе обсъдена предложената отмяна на дерогацията за руския нефт.
Ако искаме да няма риск за рафинерията и горивата, трябва да се спазват сроковете в доклада за дерогацията на НС. Минималните срокове за премахване на дерогацията са: след 31 декември – не повече от 50% руски нефт; след 31 януари – не повече от 25%; и от 1 март – изцяло неруски нефт. Трябва поетапно да се осъществява смяната на нефта, защото иначе има рискове от запушвания, експлозии и пожари", подчерта премиерът.
По думите му днес службите и експертите отново са предупредили, че по-ранно прекратяване на дерогацията може да доведе до поскъпване на горивата, но и до недостиг.
Припомняме, че Денков свали доверието си от службите, след като те излязоха с доклад за съмнителни действия от страна на зам.-министъра на електронното управление по машините за гласуване в първия тур на местните избори. Докладът на ДАНС беше сред основанията ЦИК да махне машините. Сега, изглежда, доверието на премиера към службите се е върнало и той вярва на поредния им доклад.
Всяко съкращаване на сроковете за премахване на дерогацията повишава рисковете от нарушаване на оперативната дейност на "Лукойл" и повишава риска от покачване на пазарната цена на горивата", каза Денков.
Премиерът подчерта, че „решенията са взети на база експертно обсъждане на рисковете“ и нямат политически привкус.
Той обясни също, че срокът за отпадане на дерогацията – 1 март – е в мандата на настоящото правителство и евентуалните последствия няма да се случат след ротацията с ГЕРБ.
По повод разследването от миналата седмица, публикувано в POLITICO, че „Лукойл“ използва България, за да заобикаля европейските санкции, заради което Европейската комисия започва разследване срещу страната ни, Денков обясни, че Агенция „Митници“ и службите не разполагат с информация за нарушаване на санкциите от страна на българските институции.
Ако има нарушения, този, който е виновен за тях, да си поеме последствията“, каза Денков, прехвърляйки отговорността на другите.
На въпрос продава ли се рафинерията на „Лукойл“, той коментира, че знае за интерес от различни страни, но „ние не сме част от преговорен процес и не мога да кажа дали се водят такива преговори“.
Денков не пожела да коментира преждевременното напускане на Съвета от представителите на ГЕРБ-СДС, както и на депутата от ДПС Делян Пеевски. По-рано днес те напуснаха срещата преди края на Съвета, като обявиха, че той е "загуба на време".
Ако някой търси политически изяви, един от начините е да си тръгне ядосан от Съвета по сигурността", коментира Денков.