Eldrive разширява мрежата си в България до над 2000 зарядни станции
В основната си част станциите ще са бързозарядни, обясниха от фирмата за Economic.bg
Най-голямата мрежа от зарядни станции в България – Eldrive – ще изгради още 1530 точки за зареждане на територията на страна ни в следващите три години. В момента компанията оперира малко над 700 станции за зареждане на близо 500 локации, обясниха от дружеството за Economic.bg.
Мащабни планове
В плановете на Eldrive влиза изграждането на общо 8 472 зарядни точки в пазарите, на които оперира – България, Литва и Румъния. Сумата, предвидена за проекта, е 146 млн. евро, от които 40 млн. евро са заем от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). От компанията допълниха пред Economic.bg, че около 20% от общата инвестиция, или 29 млн. евро ще е за станциите у нас.
Проектът предвижда всички станции да се изградят в следващите 3 години. Имаме партньорства с първокласни локации с ключово за транспортните коридори разположение, на които ще добавим нови зарядни станции. Едновременно с това, непрекъснато търсим нови подходящи локации и партньори“, допълват от фирмата.
В основната си част станциите ще са бързозарядни с мощност от 22 kW до 400 kW, допълниха от фирмата.
В крак със Зеления пакт
Проектът ще търси решение на слабото навлизане на електрическите автомобили и на зарядните станции в трите държави и ще им помогне да постигнат заложените в Зеления пакт на ЕС цели за един милион обществени зарядни станции за електромобили и станции за алтернативни горива във всички 27 държави членки до 2027 г. Мрежите за зареждане на електрически автомобили ще бъдат от решаващо значение за прехода към електрически превозни средства и ще спомогнат за намаляване на емисиите парникови газове и замърсяването на въздуха в градската среда в България, Литва и Румъния.
"Елдрайв Холдинг“, под контрола на български инвеститори, вече експлоатира над 1 200 зарядни станции за електромобили в трите страни. Зареждането на електрически автомобили е сред секторите, които имат право на допълнителна подкрепа по специалната инициатива на ЕИБ в помощ на REPowerEU – планът на ЕС за преодоляване на зависимостта на Европа от изкопаеми горива.
„Този проект е от изключително значение“, заяви вицепрезидентът на ЕИБ Кирякос Какурис.
Транспортният сектор е един от основните източници на емисии от парникови газове. Преходът към електромобилност може да помогне за намаляване на вредните емисии и на замърсяването на въздуха. В същото време, реалният преход към електрически автомобили е невъзможен без необходимата инфраструктура“, казва Какурис.
Той напомня, че в качеството си на климатичната банка на ЕС, ЕИБ подкрепя изграждането на мрежи за зареждане на електрически автомобили и ще участва в модернизацията на транспорта в България, Литва и Румъния.