„Елхим-Искра“ разработи индустриална батерия, подходяща за ВЕИ
Новото модулно решение на българската компания се прави от местни суровини и се рециклира на 98%
Производителят на акумулаторни батерии „Елхим-Искра“ АД е разработил нов вид модулни решения за съхранение на енергия и захранване. От компанията съобщават, че новите им продукти са проектирани да гарантират безопасността и непрекъснатостта на критични и ценни промишлени процеси и да работят безпроблемно с възобновяеми енергийни източници.
Основните предимствата на модулните системи са кратките срокове за изпълнение, евтината и надеждна зарядна инфраструктура, степен на рециклиране над 98%, достъпността на суровините, с които се произвежда от доставчици в България, безопасността на модулите и ценовото предимство, пишат от компанията.
Елементите в модулните решения на „Елхим-Искра“ тип ES OPzS ще бъдат изработвани в производствени мощности на дружеството. Изградената инфраструктура и тестова база на дружеството позволява пълно тестване на решенията, което води до бързо и ефективно монтиране и стартиране.
Като основни предимства на модулните системи са посочени кратките срокове за изпълнение, евтината и надеждна зарядна инфраструктура, степен на рециклиране над 98%, достъпността на суровините, с които се произвежда от доставчици в България, безопасността на модулите и ценовото предимство.
Какво представлява модулната система?
Системата за съхранение на енергия от контейнерен тип, която се изгражда на територията на „Елхим-Искра“, представлява персонализирана E-House, в която са разположени комплекти оловно-киселинни батерии. Проектирана е с акцент върху надеждността на енергийната система, управлението на електроразпределението и съхранението на енергия за поддържане на предприятието и по-конкретно – като резервна конвенционална енергийна система за част от операциите на дружеството. 100% от необходимата мощност се генерира от собствения фотоволтаичен масив с резервно захранване само в режим на готовност.
Продуктът може да се персонализира спрямо потребностите на клиента с възможни параметри и управление: мощност – от 5 kW до 500 KW; Отдадена Енергия – 20 ÷ 2 000 kWh; DC-DC конвертор 40 ÷ 200kW 850V; AC-DC-AC инвертор ÷ 500kW 850V.
От компанията вярват, че в контекста на продължаващата несигурност относно наличността и цената на конвенционалните енергоносители в България и Европа, както и предвид сериозните усилия за осъществяване на „зелен преход“, очакванията на са новите им продукти да бъдат успешно въведени на пазара.