Ембаргото може да прати петрола в неизследвана територия
Възможно е петролните потоци да бъдат пренаредени, прогнозират пазарните анализатори
Забраната на САЩ зa внoc нa pycĸи пeтpoл, дошла в oтгoвop нa инвaзиятa нa Pycия в Уĸpaйнa, може да изостри и без това нарастващите цени на черното злато и храните, предупреждават анализатори. Според тях това може да предизвика рецесия, ако ситуацията ескалира допълнително.
„Ако Русия отмъсти, като откажи да доставя петрол на Европа, това може лесно да повиши цената му с още 20 до 30 долара за барел“, каза Анди Липоу, президент на Lipow Oil Associates пред CNBC.
Москва по-рано заплаши да прекъсне доставките на газ за Европа, ако западните страни се насочат към нейния енергиен сектор. Днес Русия предупреди Запада, че работи върху „силен“ отговор на санкциите, които ѝ бяха наложени, като заяви, че мерките „ще ги усетят бързо и в най-чувствителните райони“.
След като президентът Джо Байдън обяви забрана на руския внос на изкопаеми суровини от Русия, американският суров петрол се търгува на над 128 долара за барел, докато сорт Брент скочи до над 130 долара за барел. Обединеното кралство и ЕС също заявиха, че постепенно ще премахнат руските енергийни доставки от микса си. Междувременно непрекъснатото поскъпване през последните седмици прати цените до нива, невиждани от 2008 г. насам.
Най-големият ми страх е, че тези цени се повишават толкова бързо, че могат да предизвикват рецесия в Европа и Латинска Америка, която се движи в Съединените щати. Това в крайна сметка засяга способността на Китай да продава потребителски стоки на останалия свят“, казва Липоу.
Руските доставки задоволяват 11% от световното потребление на петрол и 17% от това на газ. В Европа пък – цели 40% от потреблението на газ към 2021 г., според статистиката на Goldman Sachs.
„В най-лошия сценарий пълната забрана на вноса на руска енергия във всички големи страни-консуматори силно ще намали и наруши доставките на енергия, изпращайки цените в още по неизследвана територия“, пише Каролайн Бейн, главен икономист по суровини в Capital Economics.
Инфлацията в развитите икономики ще завърши годината на около 5%, за разлика от прогнозните преди инвазията за 2.4%. Ефектите от спада на покупателната способност на домакинствата и разпределението на властта в Европа пък ще тласнат еврозоната към рецесия, смята Бейн.
На теория петролните потоци могат да бъдат пренаредени, за да облекчат ограничените доставки на Запад, но на практика може и да не се случи, според главния икономист на Goldman Sachs Ян Хациус.
Ако западните страни купуват по-малко руски петрол, Китай и Индия по принцип биха могли да купуват повече руски петрол и съответно по-малко саудитски и друг петрол, който след това може да потече към Запада“, смята Хациус.
Той добавя обаче, че това пренареждане „не е перфектно“, не само поради увеличените транспортни разходи и други технически предизвикателства, но и защото Китай и Индия може да не са склонни да увеличат рязко своя внос и съответните плащания в момент, когато Русия се превръща в глобален аутсайдер.
Вземайки предвид тези опасения, цените на петрола вече са скочили с повече от 20 долара за барел и Goldman вижда потенциал за по-нататъшни ръстове. Инвестиционната банка изчислява, че „устойчивият шок от 20 долара“ в цените на петрола ще намали реалния БВП с 0.6% в еврозоната и ще удари разходите за живот на потребителите.
Мат Смит, водещ петролен анализатор в Kpler, каза за CNBC в сряда, че „автосанкции“ ще засилят натиска на енергийните пазари. Според него още преди обявяването е имало индикации, че бизнесът сам ще се отдръпне. Мисля, че щяхме да имаме много американски компании, които вече се противопоставят на идеята да купуват руски сурови петролни продукти“, коментира той.
Смит даде пример с Shell, която понесе остри критики за закупуването на руски петрол на намалени цени. По-късно се извини и заяви, че ще спре всички покупки на руски петрол и газ.
Мисля, че автосанкцията наистина действа. Виждаме, че купуването всъщност е спряно“, каза Смит. „По всякакъв начин, да, самоограничението има толкова голямо влияние, колкото и самите санкции.“