Енергийната криза прониза индустриалното сърце на Германия
Очаква се сметките за газ на компаниите да се увеличат повече от 5 пъти тази година
Германската Mittelstand – мрежа от 800 малки и средни предприятия, които движат най-голямата европейска икономика, оcигypявaт oĸoлo тpи чeтвъpти oт вcичĸи paбoтни мecтa и нaд пoлoвинaтa oт БBΠ – се бори с най-голямата криза от десетилетия насам, опитвайки се да се справи с нарастващите сметки за енергия. На този фон германското правителство предупреди, че може да се наложи да спре газа, предава Reuters.
Нахлуването на Русия в Украйна отключи икономическа криза, която бе допълнително задълбочена от искането газът да се плаща в рубли. Последното накара Берлин да активира спешни планове в сряда, които в крайна сметка могат да доведат до нормиране на газа, ако Москва наруши или спре доставките.
Тежката индустрия, която отговаря за една четвърт от търсенето на газ в Германия, ще бъде засегната първа. А това ще застраши работните места и икономическото възстановяване на страната след две години на пандемия.
Ако не получим газ, ще трябва да затворим", каза пред Reuters Крейг Баркър, директор на Kelheim Fibres – водещ световен производител на специални вискозни влакна.
Очаква се сметките за газ на компанията да се увеличат повече от 5 пъти тази година до 100 млн. евро (110 млн. долара) – еквивалентно на повече от половината от годишните й продажби – тъй като конфликтът в Украйна изостря и без това стегнатия енергиен пазар.
Поради факта, че няма алтернативни източници на енергия германските предприятия се борят да прехвърлят разходите на американските си клиенти, сред които са Kimberly-Clark и Procter & Gamble. Тежката криза поставя бъдещето на компаниите под съмнение.
Настоящата ситуация заплашва самото ни съществуване“, каза Волфганг От, директор на компания на 86 години с около 600 служители в Келхайм.
Kelheim Fibres вече е подала молба до властите да бъде третирана като системно релевантна фирма, което би й помогнало да получи достъп до доставките, ако влезе в сила нормирането на газа. Влакната, които произвежда компанията, са необходими за направата на пакетчета за чай, тампони и още редица хигиенни продукти.
Работа на газ
Нахлуването на Москва в Украйна подчерта силната зависимост на Германия от руския газ, който представлява 55% от вноса на синьо гориво в страната през 2021 г. Алтернативните доставки няма да са нито бързи, нито евтини. Берлин вече предупреди, че вероятно чак в средата на 2024 г. страната ще се адаптира да живее без руските газови доставки. Този факт изправя германските компании и цялата икономика пред голям риск.
Нарастващите цени на електроенергията и газа заплашват да съкрушат икономиката“, каза Зигфрид Русвурм, президент на германската индустриална асоциация на BDI и председател на Thyssenkrupp.
Русвурм предупреди, че още от следващата седмица в немалко предприятия може да се наложи да се въведе по-кратко работно време. По думите му това повишава риска компаниите да обмислят преместване на производствата си в чужбина, за да спестят разходи.
Германските инженерни и химически асоциации – втората и третата по големина индустриална група в страната – намалиха наполовина своите перспективи за растеж през тази година, в отговор на по-високите разходи и проблемите с веригата на доставки.
Германският производител на сода и натрон Ciech Soda Deutschland – подразделение на полската Ciech SA, което снабдява стъкларските заводи, както и фармацевтичната и автомобилната промишленост – също поняса последствията от енергийната криза, посочват от Mittelstand.
С допълнителни разходи за газ от 22 млн. евро на месец, предприятието може да спре производството си”, предупреди министърът на икономиката на Саксония-Анхалт, германската провинция, където се намира Ciech Soda.
„Това би навредило и на близките фирми, които разчитат на продуктите на компанията“, пише министър Свен Шулце в писмо до германския министър на икономиката Роберт Хабек с молба за спешна среща, за да се обсъди въпросът.