Equinor – най-големият печеливш от енергийната криза
Държавната компания записа рекордни финансови резултати благодарение на най-високите за всички времена цени на природния газ
Държавната норвежка енергийна компания Equinor излиза от 2022 г. със силни финансови резултати. В сряда петролният гигант публикува коригирана оперативна печалба от 74.9 млрд. долара (преди данъци и такси) за миналата година, два пъти над предишния си връх.
Забележителният финансов резултат е факт благодарение на рекордно високите цени на природния газ, което помогна на дружеството да се нареди сред най-големите печеливши от енергийната криза, след като измести Русия като най-големият доставчик в Европа.
Нетната печалба е нараснала повече от тройно миналата година, достигайки 28.7 млрд. долара. Коригираната нетна печалба, която изключва някои извънредни разходи, е 22.7 млрд. долара спрямо 10 млрд. долара през 2021 г., а оборотът е нараснал с 66 на сто до 150.8 млрд. долара.
Контролираната от държавата група плати 42.8 млрд. долара данъци, свързани с операциите ѝ в норвежкия континентален шелф. Компанията е най-големият производител там, осигурявайки огромна неочаквана печалба за Осло, равняваща се на повече от 7900 долара за всеки човек в страната.
Норвегия набра точки в Европа за това, че помогна за предотвратяване на недостига на газ чрез максимизиране на производството през последните 18 месеца, когато Русия сви износа. Тя се оказа е най-големият доставчик за Великобритания и Германия.
Но огромните печалби на Equinor и данъците, които текат към норвежката държава, също привлякоха внимание във време, когато потребителите са изправени пред рекордни сметки за енергия.
Компанията е „отговорила на енергийната криза и е допринесла за енергийната сигурност“, каза Андерс Опедал, главен изпълнителен директор на Equinor, добавяйки, че ще увеличи възвръщаемостта на акционерите до очакваните 17 млрд. долара тази година, цитирайки силните печалби, перспективи и баланс.
Опедал заяви, че компанията ще увеличи паричния си дивидент до 0.30 долара на акция за последните три месеца на годината от 0.20 на акция през третото тримесечие и ще въведе "извънреден паричен дивидент" от 0.60 долара. Освен това планира да изкупи обратно акции за 6 млрд. долара през 2023 г.
Големите енергийни компании като BP, Shell и ExxonMobil отчетоха рекордни печалби за годината и се очаква да приключат 2022 г. с комбинирани печалби след облагане с данъци от над 200 млрд. долара.
Equinor има много по-висока ефективна данъчна ставка в сравнение с конкурентите поради доминирането си в производството в Норвегия, където приходите от петрол и газ имат комбинирана пределна данъчна ставка от 78%.
Миналия месец данъчният администратор на Норвегия изчисли, че общите данъци от производството на нефт и газ през 2022 г. ще достигнат 89.5 млрд. долара, което се равнява на повече от 16 500 долара на глава от населението. Общите публични разходи на ЕС на глава от населението през 2021/22 г. са средно малко над 14 000 евро, според Европейския парламент.
Equinor също така заяви, че планира да инвестира 10-11 млрд. долара през 2023 г. и да увеличи производството си на нефт и газ с 3%.