ЕС е готов с „механизма за пазарна корекция“
Регламентът позволява да се определя максимален таван на цената на газа в Европейския съюз
Агенцията на ЕС за сътрудничество между енергийните регулатори (ACER) определи първата дневна референтна цена на втечнения природен газ (LNG), която да бъде взета предвид при автоматичното задействане на тавана на цената на газа в ЕС.
Регламентът на Съвета на ЕС, предвиждащ възможността за ограничаване на цените на газа в общността чрез „механизъм за пазарна корекция“, влезе в сила в сряда, 1 февруари. Активирането му обаче ще се случи само ако цената на дериватите за месец напред, свързана с TTF – виртуалната референтна точка за търговия с газ в ЕС – надвишава 180 евро/MWh за три работни дни и е с 35 евро по-висока от глобалната референтна цена за втечнен природен газ. Тази референтна цена беше оценена на 55.21 евро/MWh от ACER вчера.
Цените на газа на 1 февруари 2023 г. бяха доста под нивата за активиране на механизма. Той ще се прилага от 15 февруари 2023 г. Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия (ACER) ще наблюдава постоянно пазарите и ако установи, че е настъпило събитие за корекция на пазара, ще публикува на своя уебсайт „известие за корекция на пазара“.
Въпреки че механизмът е активен, сделките, свързани с фючърси на природен газ, които попадат в обхвата на MКП над т.нар. „динамичен максимален праг за офериране“, няма да могат да се извършват.
„Динамичният максимален праг за офериране“ е референтната цена за LNG на световните пазари (базирана на кошница от международни цени на центровете за сделки с LNG) плюс 35 евро/MWh. Ако референтната цена на LNG е под 145 евро, динамичният максимален праг за офериране ще остане на стойност 145 евро и 35 евро.
Европейската комисия може да спре механизма в случай на значително влошаване на ситуацията с доставките на газ в ЕС.
Според ЕС новият референтен показател ще осигури стабилно и предвидимо ценообразуване за сделките с LNG. Референтният показател може да се използва от операторите на енергийния пазар за индексиране на цената в техните договори за газ.
Регламентът има за цел да ограничи случаите на прекомерни цени на газа в ЕС, които не отразяват цените на световния пазар, като същевременно гарантира сигурността на енергийните доставки и стабилността на финансовите пазари. Регламентът ще се прилага за срок от една година.
Припомняме, че в края на декември министрите на енергетиката от ЕС постигнаха политическо споразумение относно регламент на Съвета за създаване на механизъм за корекция на пазара с цел защита на гражданите и икономиката от прекомерно високи цени.