Работодателите ще атакуват механизма за МРЗ пред ЕК и МОТ
Според Васил Велев решението за обвързване на минималната заплата със средната е „вредно за страната и за хората“
Механизмът за определяне на минималната работна заплата, приет предизборно от Народното събрание в предпоследния ден от живота му, ще бъде оспорен. Работодателските организации ще сезират Европейската комисия и Международната организация на труда (МОТ) заради фиксирането на минималната заплата като 50% от средната заплата.
Според Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), решението противоречи на Конвенцията на МОТ и на Европейската директива за адекватни минимални възнаграждение. По думите му с това гласуване парламентът всъщност е иззел функциите на Тристранния съвет, както и на Министерския съвет.
„При неспиращата предизборна кампания през последните години и липсата на лидерство се стига до такива грешни решения, а това е вредно за страната и за хората“, каза Велев, който участва в дискусия за проблемите и възможностите през българския бизнес през 2023 г., организирана от Икономическият университет във Варна.
Решението ще доведе до това, че в някои икономически сектори всички ще вземат равни възнаграждения, независимо от приноса си“, каза още председателят на АИКБ, цитиран от БТА.
Той изнесе данни, според които в Европа съотношението между минималната и средната заплата е 43%, а в САЩ и Китай – значително по-ниско.
Според него проблем е и това, че при фиксирането на съотношението в България парламентът не е взел предвид нито че се начислява процент за прослужено време, нито голямата диференциация в заплатите по икономически сектори и по територии.
В отделните сектори разликата в средните заплати достига четири пъти“, каза още Велев.
Работодателите са на мнение, че правилното решение би било минималната заплата да бъде различна в различните икономически сфери, като се договаря от социалните партньори. Това е нещо, за което бизнесът настоява от години.