ЕС е все по-зависим от вноса на редкоземни метали
Китай е най-големият партньор за внос на редкоземни елементи
Редкоземните елементи понастоящем не се добиват в Европа, оставяйки региона зависим от вноса, който отчита значително увеличение през миналата година.
През 2022 г. в ЕС са внесени общо 18 хил. тона редкоземни елементи (REE+), което е 9% увеличение спрямо 2021 г. Стойността на вноса скочи до 146 милиона евро, отбелязвайки 37% увеличение в сравнение с 2021 г. Това показва статистиката на Евростат, публикувана днес.
Редкоземните елементи са група от 17 специални метала с висок риск на доставките и значително икономическо значение, използвани в различни високотехнологични приложения. Те се използват използвани в различни приложения, включително смартфони, вятърни турбини, ЯМР, твърди дискове, светодиоди, електрически двигатели и др.
Китай е най-големият партньор за внос на редкоземни елементи, което представлява 40% от общото тегло на вноса или 7.4 хиляди тона. Следва Малайзия с 31% от вноса, или 5.6 хил. тона, и Русия с 25% от вноса, или 4.5 хил. тона. Съединените щати и Япония притежават по 2% дял от вноса на редкоземни елементи в ЕС.
С усилията на ЕС да декарбонизира икономиката си, за да увеличи производството на възобновяема енергия и навлизането на електрическата мобилност, търсенето на тези материали се очаква да расте.
Затова и ЕС се нуждае от критични и редкоземни метали, за да успее в своя енергиен преход и стремеж към цифровизация.