ЕС ще добави над 550 гигавата нови ВЕИ
Целта обаче е под тази поставена на срещата на върха за климата COP28
Глобален бум на възобновяеми енергийни източници ще добави капацитет за чиста енергия, еквивалентен на целия капацитет за производство на електроенергия на Китай, ЕС, Индия и САЩ взети заедно. Това става ясно от последния доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
5500 GW нови ВЕИ
Капацитетът на възобновяемата енергия в света е на път да нарасне с допълнителни 5500 GW през остатъка от десетилетието, осигурявайки нов капацитет, приблизително равен на сегашния капацитет за производство на електроенергия.
Това означава, че добавянето на глобални възобновяеми мощности ще продължи да се увеличава всяка година, достигайки почти 940 GW годишно до 2030 г. – 70% повече от рекордното ниво, постигнато миналата година. Слънчевата и вятърната енергия заедно представляват 95% от целия ръст на възобновяемия капацитет до края на това десетилетие поради нарастващата им икономическа привлекателност в почти всички страни.
Слънчевата енергия ще стимулира този скок, като представлява 80% от новия капацитет. Увеличението идва чрез изграждането на големи соларни централи, както и повече покривни инсталации.
Китай е лидер
Китай е на път да затвърди позицията си на глобален лидер в областта на възобновяемите енергийни източници, което представлява 60% от разширяването на глобалния капацитет до 2030 г. (3207 GW).
Предвижда се страната да бъде дом на всеки втори мегават от целия капацитет за възобновяема енергия, инсталиран в световен мащаб през 2030 г., след като надмине своите в края на десетилетието цел от 1 200 GW за слънчева фотоволтаична и вятърна енергия шест години по-рано. След премахването на преференциалните тарифи през 2020 г. кумулативният слънчев фотоволтаичен капацитет на Китай се е увеличил почти четирикратно, а вятърният капацитет се е удвоил, воден от конкурентоспособността на разходите и поддържащите политики.
Втори по добавен ВЕИ капацитет е ЕС с 551 GW между 2024-2030 г. За сравнение между 2017-2023 в блока са добавеи 266 GW нови зелени източници на енергия.
Под целта
Въпреки този ръст докладът отбелязва, че скоростта на новия капацитет е малко под целта за утрояване на възобновяемия капацитет, поставена на срещата на върха за климата COP28 през 2023 г.
Въпреки това предполага, че тази цел все още е постижима, ако правителствата предприемат по-нататъшни действия, включително актуализиране на ангажиментите си в областта на климата и справяне с високите разходи за финансиране в развиващите се икономики.
За да може светът да утрои капацитета, правителствата трябва да увеличат усилията си за интегриране на възобновяеми източници в електрическите мрежи. Това изисква изграждането и модернизирането на 25 милиона километра (15,5 милиона мили) електрически мрежи и достигане на 1500 GW капацитет за съхранение до 2030 г., каза МАЕ.