ЕС включи руския диамантен гигант „Алроса“ в списъка със санкции
Държавната компанията помагала на Владимир Путин във финансирането на войната му, като връзките ѝ с Кремъл са безспорни
Европейският съюз разшири своите санкции срещу Русия, като направи решителна стъпка, поставяйки най-голямата компания за добив на диаманти в света „Алроса“ и нейния главен изпълнителен директор в забранителен списък. Това решение, част от 12-ия пакет от санкции на ЕС, означава засилване на действията на ЕС срещу руски субекти в отговор на постоянното геополитическо напрежение.
Забраната на диамантите в ЕС
Включването на „Алроса“ в списъка със санкции е в съответствие с въведената по-рано от ЕС забрана за диаманти, част от съгласуваните усилия на Г-7 за разработване на международно координирана забрана за диаманти. Тази забрана цели да лиши Русия от значителен източник на приходи. Сега санкциите се прилагат за близо 1950 физически и юридически лица, като налагат замразяване на активи и забрани за пътуване.
В сила от 1 януари 2024 г. ембаргото на ЕС забранява директния или непряк внос, покупка или трансфер на диаманти от Русия. Освен това забраната обхваща руски диаманти, обработени в трети страни от 1 март до 1 септември 2024 г. Този ход е сериозен удар за Кремъл, тъй като износът на диаманти и полирани диаманти допринася за 4 милиарда евро годишно в неговата хазна.
Ролята на "Алроса"
Министерството на финансите на САЩ твърди, че държавната „Алроса“ е помагала на Владимир Путин във финансирането на войната му, като връзките ѝ с Кремъл са безспорни. Alrosa добива диаманти в източна Русия и ги продава в Европа. Компанията е свързана и с финансирането на подводница на руския флот, оборудвана с крилати ракети, които са удряли украински градове.
Павел Алексеевич Мариничев, главен изпълнителен директор на Alrosa, също е добавен в списъка със санкции на ЕС. „Алроса“, държавна компания, работеща в Русия, е специализирана в проучването, добива, производството и продажбата на диаманти. Освен това има дългогодишно партньорство с руските въоръжени сили, спонсорирайки подводница на руския флот от 1997 г.
Дружеството представлява над 90% от цялото руско производство на диаманти и компанията представлява важна част от икономическия сектор, който осигурява значителни приходи на правителството на Руската федерация.
Допълнителни последици
В допълнение към забраната за диаманти, ЕС въведе клауза „без Русия“, която налага договорната забрана за реекспорт на чувствителни стоки и технологии за Русия. ЕС също така се стреми да наложи по-ефективно тавана на цените на петрола. Смята се, че Москва печели между 4-5 милиона долара годишно от търговията с диаманти, които използва, за да финансира продължаващото си нахлуване в Украйна.
Докато ЕС и САЩ очертават планове за санкции срещу диамантената компания „Алроса“, отраженията върху световния пазар на диаманти тепърва ще се видят. Санкциите и забраната за диаманти са ясни демонстрации на непреклонната подкрепа на ЕС за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна и неговото решително осъждане на агресивните действия на Русия.