Euractiv: България влиза поетапно в Шенген още от октомври
Първоначално ще бъде премахнат контролът по летищата, а след това и на сухопътните граници, казват източници от Брюксел
България и Румъния ще влязат в Шенген още тази година и европейските институции вече се подготвят за приемането на двете държави. Това пише Euractiv България, цитирайки свои източници от дипломатическите среди в Брюксел, българския парламент и правителството.
Европейските институции вече се подготвят за приемането на България и Румъния в Шенген още през тази година, като влизането на двете страни в зоната за свободно пътуване на този етап може да се смята за сигурно“.
Планът е приемът да се случи на два етапа, като още през октомври тази година бъде премахнат контролът по летищата, а пълноправното членство ще се случи с премахване на сухопътния граничен контрол на 1 януари 2024 г.
За целта обаче, източниците в София казват, че България трябва да упражни „дипломатически натиск“ и да продължи с реформите.
Една от пречките за влизането ни в Шенген е Нидерландия, която блокира страната ни, но не и Румъния, още в края на 2022 г.
Правителството на Марк Рюте е дало сигнал, че оценява високо усилията на българския парламент и последните четири правителства за започване на реална съдебна реформа с въвеждането на механизъм за независимо разследване на главния прокурор“, се казва в материала.
ЕС вижда подобрение на ситуацията с новото законодателство и премахването на вече бившия главен прокурор Иван Гешев.
Припомняме, че в края на месец май с промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт депутатите решиха, че главният прокурор може да бъде отстранен с 13 гласа вместо с изискващото се преди това мнозинство от 17 гласа.
Източниците на изданието казват, че ЕС вижда като добър ход реформата, а очакването е, че изчистването на съдебната система ще продължи.
Втората причина България да се доближи до приемане в Шенген е изборът на редовно проевропейско правителство между ГЕРБ и ПП, с което трябва да се ревизира политиката на президента Румен Радев към Украйна.
През юли се очаква Европейската комисия да публикува специалния мониторингов доклад за състоянието на върховенството на закона и борбата с корупцията в България, който се пише по настояване на Нидерландия.