„Еврохолд“ заведе арбитражно дело за 500 млн. евро срещу Румъния
Компанията съди държавата заради отнетия застрахователен лиценз на „Евроинс Румъния“
Най-големият публичен холдинг в България – „Еврохолд“ – е подал арбитражен иск за 500 млн. евро срещу Румъния в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове (ICSID) на Световната банка във Вашингтон. Компанията направи първите стъпки по арбитражната процедура още през октомври, когато изпрати до Румъния т. нар. „уведомление за спор“ (Notice of Dispute).
Причината за арбитражния иск е отнетият преди година застрахователен лиценз на „Евроинс Румъния“, дъщерно дружество на „Евроинс Иншурънс Груп“.
Действията от октомври имаха за цел да се постигне извънсъдебно споразумение, което да „обезщети компанията за претърпените загуби“. „Еврохолд“ обаче посочва, че Румъния не е използвала тази опция.
Холдингът се аргументира, че действията на румънските власти са навредили на дейността на застрахователната група. Според компанията отнемането на лиценза, извършено от румънския регулатор ASF, представлява „незаконна конфискация (експроприация) на „Евроинс Румъния“ в грубо нарушение на правото на ЕС и международните правни норми“.
Компанията ще бъде представлявана от международната кантора Pinsent Masons, която има 27 офиса на 4 континента, както и от една от големите български кантори – „Джингов, Гугински, Кючуков и Величков“.
Предисторията на спора
Румънският регулатор отне лиценза на застрахователя през март 2023 г. под претекст, че има признаци за неплатежоспособност на компанията.
Тогава българската група поиска независими проверки от Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA), както и от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), която е и инвеститор в „Евроинс Иншурънс Груп“. Лицензът обаче беше отнет още преди да има резултати, а българската Комисия за финансов надзор (КФН) научаваше за действията на румънските си колеги постфактум.
Застрахователят беше лидер на румънския пазар с около 25% дял, а по негови изчисления инвестициите достигаха около 280 млн. евро. Румънският бизнес на „Еврохолд“ представляваше около 1/6 от общия му, в който влиза и енергийният – компанията закупи активите на CEZ в България.