Еврото рязко поевтиня
Златото достигна 6- седмичен връх поради опасенията за растежа на Китай
Еврото рязко поевтиня спрямо долара във вторник, след като бе разпространена новината, че ЕЦБ смята да започне изкупуването на корпоративни облигации през декември в опит да бъде съживена стагниращата икономика на еврозоната.
Ходът, ако бъде реализиран, ще разшири програмата за изкупуване на активи от частния сектор, която ЕЦБ започна в понеделник и която цели да бъде насърчено кредитирането на бизнеса с цел да се стимулира растежа.
Ранните печалби на еврото се изпариха след оповестяването на новината, като загубите продължиха и през нюйоркската сесия. Еврото се задържа над дъното за сесията на 1.2715, реализирайки загуба от 0,58%. Спрямо йената, единната валута изгуби 0,65% до 135.00 йени.
Доларът се възстанови леко спрямо йената, но все пак реализира загуба от 0,05% до 106.88 йени.
Ако от ЕЦБ изпълнят плана си, това вероятно ще потисне възвръщаемостта на еврооблигациите като цяло. Въпреки това възвръщаемостта от германкисте облигации нарасна след оповестяването на новината, отразявайки преоценката на очакванията за инфлация и спадът в риск- апетита за нискорискови активи.
Различните посоки на паричните политики на Европа и САЩ са един от основните аргументи в подкрепа на долара след началото на май.
Повечето основни банки споделят виждането, че доларът вероятно ще поскъпне с поне още 10% през следващите една- две години, потенциално доближавайки се до паритета с единната валута.
Но тази възможност изглежда по- малко вероятна в краткосрочен план на фона на съмненията относно световната икономика и възможността политиците в САЩ да отложат повишаването на лихвените проценти.
Рано във вторник валутната търговия бе доминирана от икономическите данни за Китай, които показаха ръст на БВП при втората най- голяма икономика в света от 7,3% през третото тримесечие, което бе малко над очакваното. Австралийският долар, често възприеман като ликвиден заместител на китайската валута, имайки предвид голямата експозиция на Австралия в Китай, бе подкрепен от данните, но не успя да задържи печалбите си до края на търговския ден. Последно австралийският долар се търгуваше без съществена промяна при курс 0.8785, след като преди това бе достигнал 0.8832 щатски долара.
Златото достигна 6- седмичен връх поради опасенията за растежа на КитайЗлатото поскъпна до 6- седмичен връх до малко над
1250 долара за тройунция във вторник, подкрепено от печалбите на останалите
стоки и притесненията относно икономическото забавяне на Китай.
Резкият спад при публичните фондове, базирани на злато, както и слабото физическо търсене от Азия, обаче, са индикатор за уязвимостта на цената на кюлчетата, коментираха анализатори.
Благородният метал поскъпна въпреки скорошната сила на долара и възхода на Уолстрийт, след като данни показаха, че препродажбите на жилища в САЩ са достигнали едномесечен връх през септември.
Китай нарасна с най- бавно темпо от началото на финансовата криза до сега през тримесечието, приключило през септември, като рискува да не успее да спази официалния си целеви растеж за пръв път от 15 години, добавяйки по този начин към притесненията, че втората най- голяма икономика в света се превръща в пречка за световния растеж.
Въпреки това цялостните настроения към златото остават предпазливи. Притежанията на SPDR Gold Trust, най- големия публично търгуван фонд, базиран на злато, в света, спаднаха с 1,18% до 751.97 тона в понеделник, реализирайки най- големия си еднодневен процентен спад за последната година.
Спот цената достигна най- високата си стойност от 10 септември насам на 1255.20 долара за тройунция, като последно златото се търгуваше на печалба от 0,3% за 1248.49 долара. По този начин спот цената успя да пробие 50- дневната си пълзяща средна на 1248 долара за пръв път от 15 август до сега.
Американските фючърси върху злато с доставка през декември поскъпнаха с 7 долара за тройунция до 1251.70 при обем на търговията в съответствие с 30- дневната пълзяща средна.
Масовите печалби сред останалите стоки, оглавени от медта и суровият петрол, също подкрепиха цените на златото и металите от групата на платината.
Доларът поскъпна с 0,6% спрямо еврото, след като стана ясно, че ЕЦБ обмисля да започне изкупуването на корпоративни облигации през декември в опит да съживи стагниращата икономика на еврозоната.
Въпреки това повечето анализатори са на мнение, че представянето на златото изостава в момент, когато търсенето от страна на Азия, най- големият консуматорски регион, традиционно е най- силно.
Сред останалите благородни метали среброто бе на
печалба от 0,6% до 17.48 долара за тройунция, платината спечели 1,2% до 1273.70
долара за тройунция, а паладият поскъпна с 1,4% до 770.60 долара за тройунция.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)