Facebook и Google ще трябва да плащат на медиите в Австралия
Страната финализира мащабната реформа в подкрепа на журналистиката
Австралия финализира плановете си да накара Facebook и Google да плащат на медиите си за новинарско съдържание, предава Reuters. Стъпката е първата такава в света и тя цели да защити независимата журналистика, която беше силно ударена от интернет гигантите. Законовите промени ще влязат в парламента още тази седмица.
Според тях компаниите ще трябва да договорят с местните издатели и телевизионни оператори колко да им плащат за съдържането, което се появява в техните платформи. Ако не успеят да сключат сделка, арбитър, назначен от правителството, ще реши въпроса вместо тях.
„Това е огромна реформа, първата в света и светът наблюдава какво се случва тук, в Австралия“, каза Джош Фрайденберг, представител на правителството.
„Нашето законодателство ще помогне да гарантираме, че правилата на цифровия свят отразяват правилата на физическия свят ... и в крайна сметка да поддържат медийния ни пейзаж.“
Законът идва след три години на анализи и консултации, ескалирали до кипване напрежението между технологичните гиганти и австралийските власти. През август американските компании предупредиха, че може да спрат да предлагат услугите с в страната.
Казусът за свободното разпространение на медийно съдържание из интернет дълго време стоя встрани от вниманието. С времето обаче рекламодателите все повече предпочитат Google и Facebook, което лишава издателите от основния им източник на приходи.
Регулаторите обаче все повече се фокусират върху цифровите реалности и особено върху двете мега корпорации от САЩ. Дебатът за плащането за медийно съдържание е актуален и във Франция.