Fitch очаква инфлацията да отложи влизането на България в еврозоната
Българското правителство ще търси компромис като хърватския, но рейтинговата агенция изтъква разликата между София и Загреб
Високата инфлация е основната пречка пред присъединяването на България към еврозоната и финализирането на този процес вероятно ще бъде отложено за след 2024 г. Това пише в своя анализ рейтинговата агенция Fitch Ratings.
Според критериите за влизане във валутния съюз размерът на инфлацията в страната кандидат не може да надвишава с повече от 1.5 пр. пункта средната стойност на инфлацията в 3-те държави членки с най-добри показатели. В случая с България това обаче не е изпълнено и надали ще бъде в следващите два месеца.
Политическата криза не е повлияла на процеса за подготовка за приемане на еврото, смята Агенцията, а най-големият проблем е инфлацията.
Припомняме, че именно отстъпката към Хърватия, която бе направена, за да влезе в еврозоната още от тази година, кара българските власти също да се надяват на компромис.
За разлика от Хърватия, която се присъедини към еврозоната през януари тази година, България е твърде далеч от целта, за да се възползва от премахването на отклоненията“, смята Fitch.
Това увеличава рисковете от забавяне на приемането на еврото на 1 януари 2024 г., както планираха българските власти. Потенциалът за по-нататъшни забавяния ще зависи от развитието на инфлацията в България и на други места в ЕС, което е несигурно.
Продължаващата политическа нестабилност в България заплашва да забави реформите, свързани с Националния план за възстановяване и устойчивост. Петите парламентарни избори в рамките на около две години ще закрият действащия парламент, без да бъдат одобрени дори една трета от нужните закони за второто плащане от Европейската комисия към България по възстановителния фонд.
Според графика на Европейската комисия следващото плащане трябва да бъде поискано през първото тримесечие на тази година, но с насрочените избори за 2 април и без промените в нормативната уредба това е невъзможно.
Според Fitch по-нататъшните притоци на европейски средства биха подпомогнали растежа на инвестициите през 2023 г.,
но все още очакваме растежът на реалния БВП да се забави до 1.4% от 3.5% през 2022 г. поради неблагоприятни ефекти в региона и забавяне на частното и публично потребление“.