Fitch понижи рейтинга на САЩ – защо и какво следва?
Белият дом реагира гневно на решението, а инвеститорите останаха изненадани
Една от трите най-големи и независими рейтингови агенции – Fitch Ratings – понижи оценката си по дълга на САЩ до AA+. Агенцията се позовава на „постоянно влошаване на стандартите на управление“. Ходът предизвика гневна реакция от Белия дом и изненада инвеститорите, пише CNN.
Отнемането на максималния рейтинг на най-голямата икономика в света се случва основно заради бавенето на сделката за временното премахване на тавана на американския дълг. Законодателите в страната преговаряха до последната възможна минута по-рано тази година, като така рискуваха неизпълнение по дълга и технически фалит на нацията. Бунтът срещу Американския конгрес от 6 януари също е сред основните причини, допринесли за хода на агенцията.
По информация на CNN, по време на среща с администрацията на Джо Байдън представители на Fitch Ratings многократно са определяли бунта на 6 януари като сериозна загриженост, тъй като се отнася до управлението на САЩ. Кредитната агенция обаче не споменава конфликта в своя официален доклад.
Дългът на САЩ отдавна се смяташе за най-сигурното убежище, но новият по-нисък рейтинг предполага, че той е загубил част от своя блясък. Понижаването има потенциален отзвук върху всичко – от лихвите по ипотечните кредити, които американците плащат за домовете си, до договорите, изпълнявани по целия свят.
Този ход може да накара инвеститорите да продават американски държавни облигации, което да доведе до скок в доходността, която служи като референция за лихвените проценти по различни заеми.
Излагайки аргументите си за понижаването на рейтинга, Fitch посочва
очакваното фискално влошаване през следващите три години, високото и нарастващо бреме на общия държавен дълг и ерозията на управлението, която се проявява в повтарящи се ограничения по дълга и решения в последния момент.“
Fitch казва още, че решението не е продиктувано само от последния сблъсък с тавана на дълга, а по-скоро от
„постоянно влошаване на стандартите на управление през последните 20 години“ по отношение на „фискални и дългови въпроси“.
Какъв е отзвукът?
Служители от администрацията на Байдън възразиха срещу решението за рейтинга. Министърът на финансите Джанет Йелън каза, че е „категорично несъгласна“.
Промяната от Fitch Ratings, обявена днес, е произволна и се основава на остарели данни от периода 2018 – 2020 г.“, смята тя.
Прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер каза в изявление, че „категорично не сме съгласни с това решение“ и цитира подобни опасения относно моделирането на Fitch.
Лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър обвини републиканците в Камарата на представителите за понижаването на рейтинга, като каза, че тяхното „безразсъдно поведение и флирт с неизпълнението по дълга има отрицателни последици за страната“.
Не за първи път
Това не е първият път, в който голяма агенция понижава рейтинга на САЩ. Последният път бе през 2011 г., като това бе направено от S&P. Ходът на агенцията тогава имаше огромно въздействие върху пазара, което доведе до резки спадове на борсите и повишаване на доходността по облигациите.
До 2011 г. американският дълг имаше перфектен кредитен рейтинг, откакто Moody’s за първи път присъди на Съединените щати рейтинг AAA през 1917 г.
Сега пониженият рейтинг поставя САЩ наравно с Австрия и Финландия, но под Швейцария и Германия.
S&P продължава да държи американския рейтинг на ниво AA+ след понижението през 2011 г., докато Moody's го запазва максимално висок (AAA).
Представител на администрацията във вторник отказа да спекулира дали други големи агенции за кредитен рейтинг ще последват примера на Fitch, но отбеляза, че това е единствената агенция, която е с отрицателна перспектива за САЩ.
След съобщението доларът падна срещу редица други валути, фючърсите на акциите се понижиха, а фючърсите на държавните облигации се повишиха. Но според няколко инвеститори и анализатори се очаква въздействието на понижението да бъде ограничено.